NCBR

Universal Robots dodał do portfolio nowego przemysłowego cobota o udźwigu 20 kg

Universal Robots, duński producent robotów współpracujących (cobotów), podczas targów Automatica 2022 ogłosił, że doda do swojej oferty cobota o udźwigu 20 kg.

UR20 charakteryzuje się całkiem nową konstrukcją, wynikającą z doświadczenia producenta w zaawansowanej inżynierii i stanowi najnowsze rozwiązanie w silnym portfolio cobotów firmy.

UR20 to przykład niezrównanej innowacyjności Universal Robots w obszarze robotów współpracujących. Cobot ma całkowicie nową konstrukcję przegubów, która przyspiesza cykl i umożliwia obsługę cięższych ładunków. Zasięg 1750 mm zaprojektowano z myślą o pracy ze standardowymi europaletami do pełnej wysokości – pozwoli to przekształcić procesy pakowania i paletyzacji, a niewielkie rozmiary umożliwią firmom osiągnięcie więcej w istniejącej przestrzeni produkcyjnej.

Universal Robots spodziewa się, że UR20 znajdzie ponadto zastosowanie w spawalnictwie, przenoszeniu materiałów, załadunku i obsłudze maszyn, a także innowacyjnych rozwiązaniach tworzonych przez szeroki ekosystem partnerów.

„Nie jest to po prostu większa wersja istniejących cobotów. To cobot zdefiniowany na nowo. UR20 jest naszym najbardziej nowatorskim robotem współpracującym, owocem 17-letniego doświadczenia w segmencie robotyki. Nasi inżynierowie od nowa zaprojektowali ramię, zachowując przy tym ten sam innowacyjny interfejs użytkownika, z którego od tak dawna jesteśmy znani.

Korzyści płynące z zastosowania UR20 są ogromne: szybszy cykl, obsługa cięższych ładunków, większy zasięg i niewielkie rozmiary. Zastosowaliśmy też zaawansowane ulepszenia oprogramowania, dając użytkownikowi bezprecedensowe możliwości w zakresie sterowania ruchem” – mówi Kim Povlsen, prezes Universal Robots.

Firma wprowadziła na rynek pierwszego na świecie komercyjnego cobota w 2008 r. Od tego czasu UR rozwinął ekosystem złożony z ponad 1100 integratorów, dystrybutorów i niezależnych partnerów, którzy tworzą komponenty, zestawy i zastosowania dla cobotów. Firma sprzedała ponad 50 000 cobotów i podczas pracy nad najnowszym produktem czerpała z wiedzy zdobytej za pośrednictwem klientów.

UR20 to początek nowej serii innowacyjnych cobotów kolejnej generacji, które uzupełnią udaną linię e-Series.

„Nasze zobowiązanie na rzecz każdego klienta jest odzwierciedlone w wysiłku, który wkładamy w tworzenie produktów. Opracowanie UR20 to tego najlepszy przykład. Stawiamy na wysokiej jakości inżynierię, niezwykły nordycki design i doskonałe doświadczenia użytkownika. Od oprogramowania po zaślepki.

UR20 to dopiero początek. Wprowadzamy nową generację, zaczynając od tego modelu o dużym udźwigu. Umożliwi on naszym klientom kompleksową automatyzację i możliwość zautomatyzowania nowych zadań. Kolejnym krokiem na drodze definiowania automatyzacji na nowo będzie wprowadzenie tych samych innowacyjnych funkcji do nowej rodziny cobotów. Obserwujcie nas – nie możemy doczekać się tego, co przyniesie przyszłość” – mówi Kim Povlsen.

Specyfikacja UR20:

ZASIĘG: 1750mm

UDŹWIG: 20 kg

OBRYS: Ø 245 mm

MASA: 64 kg

Szczegółowe dane techniczne UR20: https://www.universal-robots.com/pl/produkty/ur20-robot/

Zwiększony zasięg umożliwia dalsze skalowanie automatyzacji i wzrost produktywności w bardziej wymagających i cięższych zastosowaniach. Przykładowe zadania, które cobot może zautomatyzować:

-> Pakowanie i paletyzacja – tam, gdzie wymagane jest pakowanie i paletyzacja ciężkich części, UR20 pomaga klientom zwiększyć wydajność i produktywność. Cobot umożliwia sięganie po standardowe europalety i układanie ich do wysokości 2 m.

-> Obsługa maszyn – UR20 zapewnia elastyczne podawanie różnych części o dużych rozmiarach do maszyn do cięcia, wykrawania, wiercenia, obróbki i formowania. UR20 można zamontować w dowolnej pozycji, a on i tak z łatwością porusza się wokół obiektów takich jak drzwiczki maszyny.

-> Przenoszenie części i montaż – większy udźwig umożliwia obsługę cięższych części. Istnieje także możliwość konfiguracji z dwoma lub większą liczbą narzędzi, aby skrócić czas cyklu. Produkcja i montaż dużego sprzętu, na przykład silników, układów napędowych, zespołów skrzyni biegów i akumulatorów często wymaga współpracy między ludźmi i robotami.

-> Spawanie – w zastosowaniach wymagających sięgania po długie łączenia części i komponentów, niewielki rozmiar UR20 pozwala na zastosowanie kilku robotów w ramach tej samej komórki produkcyjnej. Nowa konstrukcja przegubu poprawia powtarzalność ruchu, a geometria o większym zasięgu (1750 mm) zwiększa obszar roboczy.

-> Zaprojektowane na nowo oprogramowanie zapewnia bezprecedensowe możliwości w zakresie sterowania konstrukcją przegubu – pozwala to osiągnąć wzrost prędkości nawet o 65% i momentu obrotowego o 25% w przegubie.

-> Z robotem UR20 Universal Robots na nowo definiuje automatyzację współpracującą, konstruując bardzo wydajnego cobota z aktywnym oprogramowaniem tłumiącym drgania i kompletnie nowym przegubem.

Szczegółowe informacje na temat UR20 można znaleźć na stronie: https://www.universal-robots.com/pl/produkty/ur20-robot/

Informacje o firmie Universal Robots

Universal Robots wspiera zmiany w sposobie pracy poprzez swoją innowacyjną platformę robotyki. Od momentu wprowadzenia na rynek pierwszego komercyjnego robota współpracującego (cobota) w 2008 roku, UR rozwinął portfolio obejmujące UR3e, UR5e, UR10e, UR16e oraz nowość UR20. Coboty różnią się udźwigiem oraz zasięgiem roboczym. UR20 zapoczątkował nową serię modeli Universal Robots – wysokowydajnych, lekkich, szybszych robotów współpracujących stanowiących odpowiedź na wyzwania producentów. Każdy model jest wspierany przez szeroki zakres efektorów końcowych, oprogramowania, akcesoriów i zestawów aplikacji dostępnych w ekosystemie UR+. Dzięki temu coboty mogą być stosowane w wielu branżach oraz wdrażane do wielu różnych zadań.

Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma siedzibę w duńskim Odense oraz oddziały w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Czechach, Rumunii, Rosji, Turcji, Chinach, Indiach, Japonii, Korei Południowej, Singapurze, Meksyku i we Włoszech.

Universal Robots zainstalował ponad 50 000 cobotów na całym świecie.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.universal-robots.com/pl/ oraz na blogu blog.universal-robots.com.

Źródło: materiał partnerski

Data publikacji: 18 lipca 2022