NCBR

Trendy w przemysłowej automatyce robotycznej

Ostatnie dwie dekady to okres znacznych postępów w automatyzacji robotów. Więcej fabryk i zakładów produkcyjnych polega bardziej niż kiedykolwiek wcześniej na robotach, które pomagają i zwalniają pracowników z żmudnych i niebezpiecznych zadań, zapewniają jakość produktów i zwiększają ogólną produktywność. Wraz ze zbliżaniem się przemysłu do inteligentnych fabryk i Przemysłu 4.0, sposób wykorzystania robotów w produkcji zmienia się, a postęp jest zaznaczony pojawieniem się robotów współpracujących, rosnącym wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) w warunkach przemysłowych.

W 2020 roku Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) oszacowała, że ​​obecnie na całym świecie rozmieszczonych jest 2,7 miliona robotów przemysłowych. IFR poinformowała również, że coboty wyprzedziły tradycyjne roboty pod względem wzrostu, a coboty rosną w tempie czterokrotnie szybszym niż tradycyjne roboty w 2019 r. Ponadto Emergen Research przewiduje, że sprzedaż cobotów wzrośnie do 9,3 mld USD do 2027 r., wzrost z 0,7 mld dolarów w 2019 roku.

JAK PRZEMYSŁOWA AUTOMATYKA ROBOTYCZNA WYKORZYSTUJE WYSOKĄ MIESZANKĘ I NISKĄ OBJĘTOŚĆ PRODUKCJI

W ostatnim dziesięcioleciu w sektorze produkcyjnym nastąpiło znaczne przesunięcie punktu ciężkości z produkcji masowej na partie o dużej mieszance / małej objętości (HMLV). Universal Robots wspiera ten trend w kierunku niestandardowej produkcji, dostarczając producentom wszechstronne roboty współpracujące, które są łatwe w programowaniu, co ułatwia obsługę krótkich serii produkcyjnych.

W niedawnym badaniu mającym na celu zidentyfikowanie producentów, którzy mogą najwięcej zyskać na wdrożeniu cobotów, The Purdue Manufacturing Extension Partnership at Purdue University wykazało, że coboty najlepiej nadają się do firm produkcyjnych zatrudniających od 50 do 500 pracowników i posiadających „rodzinną mieszankę produktów”. Naukowcy odkryli również, że coboty są dobrym rozwiązaniem dla właścicieli poszukujących szybkiego zwrotu z inwestycji, a także dla firm, które chcą odciążyć pracowników od nieergonomicznych i niebezpiecznych prac.

Coboty są wszechstronne i elastyczne, dzięki czemu idealnie nadają się do środowisk produkcyjnych HMLV. Coboty Universal Robots mogą być stosowane w wielu różnych formułach, w tym w montażu, dozowaniu, wykańczaniu, obsłudze maszyn, obsłudze materiałów, usuwaniu materiału, kontroli jakości i spawaniu. Ekosystem UR + opiera się na tej elastyczności, dostarczając szereg komponentów oprogramowania i sprzętu, od narzędzi na końcu ramienia po systemy wizyjne, zestawy do inspekcji i paletyzacji zaprojektowane w celu zapewnienia producentom wszystkich narzędzi potrzebnych do szybkiego skonfigurowania wyspecjalizowanego projektu automatyzacji.

Dodatkowo, po przeprowadzeniu oceny ryzyka, coboty można bezpiecznie rozmieścić obok pracowników bez konieczności stosowania klatek / ogrodzeń bezpieczeństwa, co dodatkowo ułatwia szybkie i łatwe rozmieszczenie.

Hyundae Induction Hardening Heat Treatment (HIHHT) wdrożył dwa coboty UR10 w swoim zakładzie produkcyjnym HMLV. W rezultacie wskaźnik awaryjności produkcji zmniejszył się z 0,03% do 0,01%, a ogólna wydajność produkcji wzrosła o 31%. Dzięki automatyzacji powtarzalnych procesów firma była również w stanie zatrudnić dwóch dodatkowych pracowników.

KRÓTKI PRACY

Według Deloitte niedobór siły roboczej w przemyśle osiągnie oszałamiający poziom 2,4 mln do 2028 r., w samych Stanach Zjednoczonych. W połączeniu ze zmianami demograficznymi, takimi jak rosnący średni wiek pracowników produkcyjnych, argumenty przemawiające za wprowadzeniem cobotów jako taniego i mało złożonego sposobu wypełnienia tych luk w zatrudnieniu za pomocą automatyzacji są nieodparte.

Z powodu trudności ze znalezieniem pracy fizycznej indyjski producent części samochodowych Craft and Technik Industries (CATI) wdrożył coboty firmy Universal Robots do automatycznej inspekcji i obsługi maszyn CNC. W rezultacie wydajność indyjskich MŚP wzrosła, a wielkość produkcji wzrosła o 15–20% – bez wad ani odrzucenia przez klientów.

NISKIE BARIERY W ZASTOSOWANIU AUTOMATYKI

Tradycyjne roboty są drogie w zakupie i utrzymaniu, wymagają rozbudowanych funkcji bezpieczeństwa, w tym klatek i ogrodzeń, oraz wymagają ekspertów w zakresie programowania, konserwacji i napraw. Każdy z tych czynników stanowi przeszkodę we wdrożeniu automatyzacji, szczególnie w przypadku małych i średnich producentów.

Coboty to ułamek kosztów tradycyjnych robotów przy zakupie bezpośrednim i zwykle zapewniają zwrot z inwestycji w mniej niż 12 miesięcy. Są one projektowane z myślą o łatwości użytkowania. Oznacza to, że zdecydowana większość operatorów, po ukończeniu prostego kursu szkoleniowego jest w stanie szybko i łatwo zaprogramować coboty. Nie tylko eliminuje to koszty związane z koniecznością zatrudniania ekspertów ds. robotów za każdym razem, gdy chcesz przeprogramować robota, ale także daje możliwość podniesienia kwalifikacji istniejącej siły roboczej, na przykład poprzez umożliwienie byłym operatorom obsługującym maszyny przejęcie odpowiedzialności za cobota o wyższej wartości.

W zakładach produkcyjnych, w których przestrzeń jest na wagę złota, coboty oferują sposób na wdrożenie automatyzacji bez konieczności przeprojektowywania linii produkcyjnych. Dzieje się tak, ponieważ coboty zajmują niewielką powierzchnię i są bardzo mobilne – można je łatwo zamontować na platformie mobilnej lub podnieść za pomocą wózka i przenieść do innej części zakładu, gdy zmieniają się harmonogramy produkcji. Co zostało już wspmniane, ale jest niezwykle istotne, coboty są łatwe do dodania do linii produkcyjnej, ponieważ można je rozmieścić, po przeprowadzeniu oceny ryzyka, w pobliżu ludzi, bez konieczności zajmowania miejsca w klatkach bezpieczeństwa i ogrodzeniach.

Data publikacji: 23 września 2021