Do ITM zostało tylko

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

NCBR

Systemy Andon nowej generacji

Dzięki rozwojowi inteligentnych technologii komunikacyjnych, dzisiejsze systemy Andon mogą odgrywać role wskaźników wydajności KPI a nawet więcej. Linia produkcyjna jest procesem o zmiennym charakterze, aczkolwiek znacznie bardziej złożonym. Aby pozostać na dobrej drodze, małe i duże manufaktury stosują światła Andon migające na zielono, żółto lub czerwono, aby wizualnie zobrazować przebieg procesów.

Obecny Rozwój inteligentnych technologii komunikacyjnych zwiększył zasięg wyświetlaczy Andon, czyniąc je stałym elementem koncepcji producentów w ramach Przemysłu 4.0. Wyświetlacze Andon nowej generacji wykonują wszystko, od obliczania i pokazywania wydajności procesu produkcyjnego i ogólnej efektywności sprzętu (OEE) po porównywanie rzeczywistych wyników z planowanymi oraz odbieranie zgłoszeń serwisowych z zatrzymanych maszyn. Gromadzą dane z urządzeń produkcyjnych a dzięki Industrial Internet of Things (IIoT), wysyłają powiadomienia pocztą elektroniczną lub tekstową, aby integrować się z systemami planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP).

Obrazujące założenie jest bardzo dalekie od tradycyjnych wyświetlaczy Andon, które od dziesięcioleci istnieją w środowisku fabrycznym, wiernie pokazując stan maszyn lub procesu, dając wizualne wskazówki, gdy pojawiły się problemy z jakością. Lampki w stosach – tak zwane „choinki” z czerwonymi, żółtymi i zielonymi żarówkami – ustąpiły kilka lat temu lampkom LED. Wyświetlacze Andon są kluczowym elementem Lean produkcji. Te tradycyjne wyświetlacze Andona posunęły się tylko tak daleko, ponieważ były odłączone od innych urządzeń i miały ograniczone możliwości komunikacyjne. Wcześniej alerty Andona były uruchamiane ręcznie przez pracownika za pomocą linki lub przycisku i rzadko były uruchamiane automatycznie przez sam sprzęt produkcyjny. Najbardziej wyrafinowany z tych systemów obejmował środki zatrzymania produkcji, po to by jak najszybciej rozwiązać problem przestoju.

Wyraźnie widoczne

Systemy Andon zapewniają zespołom produkcyjnym natychmiastowy i ciągły wgląd w stan ich procesów. Nasuwa się pytanie, jak mógłby wyglądać zaktualizowany system Andon, gdy stało się jasne, że alerty po fakcie nie są sposobem na utrzymanie prawidłowego przebiegu procesów produkcyjnych.

Nawet sporadyczne kontrole jakości – przeprowadzane na przykład co 30 minut lub co godzinę – nie są wystarczająco dobre, ponieważ wielkość próbki jest zbyt mała. Aby naprawdę zrozumieć wydajność, obliczenia trzeba uwzględniać wszystkie elementy.

Przy ogromnej liczbie technologii stosowanych obecnie w produkcji, ludzie mogą czasami zapomnieć, że hala produkcyjna nie jest jeszcze w pełni zautomatyzowana. Poszczególne maszyny są często zautomatyzowane, ale z naszego doświadczenia wynika, że ​​automatyzacja całych linii produkcyjnych nie jest tak powszechna. Możemy natomiast wykorzystać Andon nowej generacji jako sposób na zjednoczenie automatyki i ludzi jako zespołu. W końcu nowe samochody są wyposażone w ostrzeżenia o zjechaniu z pasa ruchu i autonomiczne układy hamulcowe, które pomagają kierowcom na torze, dlaczego więc wyświetlacze Andon nie miałyby pokazywać kluczowych wskaźników wydajności i innych wyników, aby pomóc członkom zespołu w utrzymaniu procesu produkcyjnego na odpowiednim poziomie.

Napęd do ciągłego doskonalenia

Najlepszym rozwiązaniem będzie system oparty na oprogramowaniu, który może łączyć się z różnymi urządzeniami i typami sprzętu, umożliwiając komunikację w czasie rzeczywistym. Zamiast skupiać się wyłącznie na problemach z jakością, które wymagają naprawy, oprogramowanie Andon umożliwia wywołanie alarmu ze względów bezpieczeństwa, materiałów i konserwacji. Oprogramowanie Andon jest w stanie tworzyć zgłoszenia usterek ze smartfona, tabletu lub dowolnego innego urządzenia, inicjowane zarówno przez operatora, jak i przez sam sprzęt. Producenci mogą zdecydować się na uruchomienie systemu w chmurze publicznej, prywatnej lub lokalnej. Systemy Andon nowej generacji usprawniają komunikację między operatorami a inżynierami dzięki połączonemu systemu cyfrowych oznakowań na hali produkcyjnej, świateł Andon i alertom e-mailowym. Bezzwłoczne rozwiązywanie problemów pomaga skrócić przestoje, aby zwiększyć OEE i jakość.

Nowe system Andon wysyłają wiadomości do odpowiednich funkcji, alarmy informują właściwą osobę we właściwym czasie na podstawie typu i lokalizacji problemu. Integruje się z istniejącymi systemami oświetlenia Andon, a także z systemem realizacji produkcji (MES) i systemami ERP. Operatorzy mogą otrzymywać alerty dotyczące wyboru inteligentnych urządzeń z wbudowanym raportowaniem, aby śledzić alerty w czasie reakcji.

Niezbędna inwestycja może być całkiem łatwa do opanowania. Na przykład możesz kupić 60-calowy telewizor z płaskim ekranem za około 2000 PLN i zainstalować go w centralnej lokalizacji nad głową na hali produkcyjnej za mniej, niż koszt zakup starszych tablic Andon LED. Jeśli jest dobrze ustawiony, każdy może jednym rzutem oka sprawdzić, które bilety są otwarte, jak długo były otwarte, jak działa linia za pośrednictwem OEE i innych miar.

Najlepiej zaprojektowany wyświetlacz

Super Andon powinien zawierać wyniki, które są łatwe do zrozumienia i łatwe do zobaczenia z dowolnego miejsca, w którym pracują członkowie zespołu produkcyjnego, na przykład bardzo duża czcionka na wielu dużych wyświetlaczach.

Klucz to Łatwość obsługi, rzeczy i dane które nie są proste w użyciu, nie będą używane. Nie ma sensu, aby wyświetlacz Andona pokazywał złożone statystyki lub skomplikowane wykresy, które są zrozumiałe tylko dla niewielu osób. Kolejną lekcją, której nauczyliśmy się, jest to, że jeśli ludzie będą musieli chodzić gdziekolwiek, aby zobaczyć wyświetlacz, wówczas wyświetlacz prawdopodobnie zostanie zignorowany i nieefektywny. Wreszcie, aby zachęcić ludzi do częstego oglądania wyświetlaczy Andona.

Data publikacji: 23 września 2021