Do ITM zostało tylko

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

NCBR

Czy kiedykolwiek korzystając z udogodnień, jakie daje nam technologia zastanawiasz się, skąd właściwie one pochodzą? Albo kto je wynalazł?

Otóż wynalazcy, którzy zasługują na uznanie to nie tylko bracia Wright czy Thomas Edison.

 

Poznajcie 10 niesamowitych kobiet, z których wynalazków korzystacie na co dzień i dzięki którym świat stał się łatwiejszy i… piękniejszy!

 

Algorytm komputerowy – Ada Lovelace

 

Autorką pierwszego „programu komputerowego” jest genialna matematyczka, Ada Lovelace. Opracowała ona sposób programowania urządzenia za pomocą algorytmów matematycznych, dzięki czemu stała się prekursorem nowoczesnych algorytmów komputerowych.

 

Transmisja bezprzewodowa – Hedy Lamarr

 

Hedy Lamarr, hollywoodzka aktorka i wynalazczyni. Podczas II wojny światowej wraz z George Antheil wynaleźli system naprowadzania, który zapobiegał zbaczaniu torped z kursu. System transmisji bezprzewodowej Hedy Lamarr przyczynił się do rozwoju technologii Wi-Fi i Bluetooth.

 

Oprogramowanie komputerowe – Grace Hopper

 

Grace Hopper była amerykańską informatyczką i kontradmirałem marynarki wojennej USA. Wymyśliła kompilator, który tłumaczył język pisany na kod komputerowy. To Grace Hopper stoi za terminami „bug” i „debugowanie”. W 1959 uczestniczyła w tworzeniu jednego z pierwszych nowoczesnych języków programowania — COBOL.

 

Połączenia oczekujące – dr Shirley Ann Jackson

 

Dr Shirley Ann Jackson jest pierwszą Afroamerykanką, która uzyskała doktorat w Massechusetts Institute od Technology (MIT). Jest także drugą Afroamerykanką w Stanach Zjednoczonych, która uzyskała doktorat z fizyki. Jackson prowadziła badania naukowe podczas pracy w Bell Laboratories, dzięki którym możemy dziś korzystać z połączenia oczekującego i identyfikacji dzwoniącego.

 

Kevlar – Stephanie Kwolek

 

Chemiczka, która wynalazła niesamowicie mocne włókno, z którego powstał kevlar – materiał pięć razy mocniejszy i bardziej wytrzymały od stali. Wynalazek ten jest szeroko stosowany w różnych produktach, takich jak kamizelki kuloodporne czy ochraniacze, ale także w telefonach komórkowych, samolotach i wiszących mostach.

 

Schody przeciwpożarowe – Anna Connelly

 

Wynalazek Anny Connelly uratował niejedno życie. Mowa o moście przeciwpożarowym, który posłużył do stworzenia schodów przeciwpożarowych na zewnątrz budynku. Konstrukcja została opatentowana przez wynalazczynię w 1887 roku.

 

System analizy optycznej – Ellen Ochoa

 

Dr Ellen Ochoa to inżynierka i pierwsza latynoamerykańska astronautka, która współpracuje z NASA. Opatentowała swój wynalazek – system optyczny, który jest wykorzystywany w systemach naprowadzania oraz w zautomatyzowanej produkcji towarów.

 

Ogrzewanie centralne – Alice Parker

 

Przełomowy pomysł, który stał się inspiracją do stworzenia nowoczesnych systemów centralnego ogrzewania. Parker wynalazła system centralnego ogrzewania gazem. Udoskonaliła system ciepłowniczy i wykorzystała go do ogrzewania budynków mieszkalnych.

 

Wycieraczki samochodowe — Mary Anderson

 

Wyobrażacie sobie jazdę samochodem bez wycieraczek w trakcie ulewy? Gdyby nie Mary Anderson, być może jeszcze długo kierowcy musieliby wycierać przednie szyby ręcznie. Mary wykorzystała gumowy materiał, który przymocowała do przedniej szyby metalowymi prętami. Dzięki temu, że pręty przymocowane były do rączki wewnątrz pojazdu, można było je obsługiwać bez zatrzymywania samochodu.

 

Lokówka – Theora Stephens

 

Na koniec, coś specjalnie dla Pań. Która z nas nie ma czasami ochoty na zmianę wizerunku i zakręcenie swoich nieustannie prostych włosów? Stephens jest amerykańską fryzjerką, której powszechnie przypisuje się patent z 1980 roku na „bardziej wydajne prasowanie i lokówkę”. Dzięki niej bujnych loków nie zawdzięczamy wyłącznie naturze.