NCBR

Jak najlepiej kupować Programowalny sterownik logiczny, czyli prosty przewodnik zakupu PLCka

Co to jest PLC (Programmable logic controller)?

Sterownik PLC lub programowalny sterownik logiczny to sterowana cyfrowo maszyna, która została zaprojektowana do monitorowania urządzeń wejściowych i podejmowania decyzji na podstawie dostosowanego programu w celu zapewnienia wyjść do sterowania procesami, tj. Przekaźników lub rozruszników silnika.

Instrukcje te są przechowywane w pamięci wewnętrznej, która odbiera sygnały od użytkownika za pośrednictwem kontrolowanych urządzeń, takich jak czujniki i przełączniki, które są realizowane w precyzyjny sposób. Sterowniki PLC są szeroko stosowane w przemyśle wytwórczym, takim jak linie montażowe, które wymagają wysokiej precyzji, kontroli niezawodności, diagnostyki usterek.

Zalety sterowników PLC

 • PLC są bardzo trwałe. Mają solidną konstrukcję, dzięki czemu mogą działać nawet pod wpływem silnych wibracji, ciepła i wysokiej wilgotności. Podłączanie okablowania jest czasami czasochłonne.
 • PLC mają wbudowane interfejsy dla wejść i wyjść.
 • PLC są łatwe do zaprogramowania, a język programowania jest łatwy do zrozumienia dla operatorów. Jednak rozwiązywanie problemów wymaga wysoko wykwalifikowanych pracowników.
 • Szeroka gama aplikacji sterujących i niewielkie rozmiary.
 • Niski współczynnik awaryjności

Komponenty PLC

 • Moduły wejściowe / wyjściowe
 • Zasilanie
 • Central Processing Unit CPU
 • Urządzenie peryferyjne
 • Zasilanie
 • Memory

Sposoby wyboru odpowiedniego sterownika PLC

 1. Określ, czy system jest nowy czy istniejący

System musi być kompatybilny z nowymi komponentami, dlatego ważne jest, aby określić, czy system wymaga instalacji od zera, czy też istnieją już zainstalowane produkty.

 1. Problem środowiskowy

Pewne warunki środowiskowe mogą wpływać na działanie i działanie sterownika. Jeśli aplikacja wymaga ekstremalnych warunków środowiskowych lub ma określone wymagania w twoim zakładzie, które muszą zostać spełnione, będziesz musiał albo zbadać produkty, aby spełniały te specyfikacje, albo zaprojektować instalację, aby spełniała te wymagania.

 1. Dodatkowe funkcje

Niektóre procesy wymagają dostosowanych sterowników PLC do swoich aplikacji, takich jak zegar czasu rzeczywistego lub szybki licznik, specjalny moduł lub inne cechy konstrukcyjne. W takich przypadkach kupujący najprawdopodobniej będą musieli skontaktować się bezpośrednio z producentem w celu zamówienia niestandardowego lub odpowiednio zakupią dodatkowe moduły specjalne.

 1. Liczba i typ wejść / wyjść (Inputs /Outputs)

Aby uzyskać najlepsze i ekonomiczne użytkowanie, ważne jest, aby znać liczbę i typ wejść i wyjść wymaganych w systemie. Konieczne jest ustalenie, jaki typ wyjścia jest wymagany, czy potrzebujesz wyjścia cyfrowego, czy też wyjścia analogowego.

Dlatego istnieje potrzeba wyboru kontrolera, który obsługuje wymagane wejścia / wyjścia i jego wymagania oraz ma moduły obsługujące typy sygnałów.

 1. Wielkość pamięci sterownika PLC

W pamięci powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby zapisać program. Dlatego ważne jest, aby określić rozmiar pamięci wymaganej dla tego procesu.

Data publikacji: 23 września 2021