NCBR

Jak COVID-19 przyspiesza technologię robotów i dronów do użytku w codziennych czynnościach

Pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w naszym codziennym życiu, ale jeśli chodzi o technologię, to nie wszystkie zmiany stały się niepożądane. Pod wieloma względami zmiana naszego stylu życia przyspieszyła korzystanie z technologii do poziomu, w którym dopiero zaczynaliśmy głębiej rozumieć jej sens.

Pandemia przyniosła wiele nowych zastosowań dla dronów i robotyki. W Chinach, Europie i USA drony były używane do rozpylania środków dezynfekujących. Kiedy Chiny budowały dwa prowizoryczne szpitale w Wuhan, technologia satelitarna zapewniła bardzo precyzyjne pozycjonowanie i ogromnie przyspieszyła budowę. W Stanach Zjednoczonych drony są wykorzystywane do docierania do bezdomnych i monitorowania dystansu społecznego. Drony są używane w wielu miejscach do dostarczania sprzętu ochrony osobistej, próbek i sprzętu do kampusów medycznych i dostawców.

Jak wspomniano, użycie dronów i robotyki dramatycznie wzrosło w tym czasie. Jednak, jakie są najpopularniejsze zastosowania, które są widoczne na całym świecie?

Doszliśmy do momentu, gdzie Świat budzi się codziennie, aby przeczytać nowinki o dronach używanych do czyszczenia powierzchni ziemi, supermarketów i stadionów. Można znaleźć roboty zaopatrujące półki i wykonujące czynności inwentaryzacyjne. Wykorzystanie robotów dostawczych i dronów również znacznie wzrosło, a nawet widzimy, jak roboty opuszczają przewidywalne ustawienia magazynów dla naszych okolic. COVID-19 naprawdę ujawnia, w jaki sposób roboty, drony i bezzałogowe pojazdy mogą być dziś pomocne. Coraz częściej widzimy systemy nawigacji bezwładnościowej oraz (INS) inercyjne jednostki pomiaru (IMU), wspomagają obecnie obsługę robotów i dronów, a ich zadania obejmują:

  • Dezynfekcje placówek medycznych i odkażanie powierzchni publicznych, takie jak półki i wnętrza samochodów transportu publicznego
  • Monitoring zatłoczonych zbiorowisk ludzi pod kątem temperatury i innych objawów, tak aby postępować zgodnie z wytycznymi, które pomogą zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa
  • Dostarczanie środków medycznych, środki ochrony indywidualnej i inne niezbędne materiały
  • Realizacje zamówień na wynos i realizowanie odbioru zakupów w restauracjach i sklepach spożywczych
  • I wiele więcej!

Jak wykorzystanie Robot Operating System (ROS) wpływa na tworzenie prototypów wspomagających walkę z COVID-19?

ROS to system operacyjny typu open source dla robota. Zapewnia elastyczną strukturę do pisania oprogramowania robotów i stała się standardową platformą do szybszego tworzenia i wdrażania prototypów. ROS może być używany do budowania i symulacji aplikacji robotów oraz misji bezzałogowych pojazdów naziemnych. Jest to standardowa platforma dla osób pracujących nad jednoczesną lokalizacją i mapowaniem (SLAM). Aby ułatwić lepszą integrację z ekosystemem Inżynierowie dodali serię sterowników open source, bezpłatnych (licencja MIT), specjalnie zaprojektowanych i przetestowanych pod kątem ROS. Wszystkie sterowniki są aktualizowane i obsługiwane przez nasz zespół, aby zapewnić najlepszą integrację dla użytkowników. Więcej informacji na temat ROS możesz znaleźć pod adresem: https://www.ros.org/

Co jeszcze możemy realizować podczas pandemii koronawirusa?

MicroStrain Inertial Sensing Products (Parker LORD) produkuje najmniejsze i najlżejsze dostępne czujniki inercyjne klasy przemysłowej, które są używane w zaawansowanej produkcji, pojazdów terenowych, załogowych i bezzałogowych, komercyjnych i wojskowych oraz w konstrukcjach cywilnych.

Światowy paraliż epidemiologiczny stała się katalizatorem tego, co uważamy za nieuniknioną przyszłość wypełnioną robotami. Producenci chcą szybko produkować prototypy, aby odpowiedzieć na nowe potrzeby i wymagania. Czujniki MicroStrain umożliwiają dronom i robotom dostarczanie dokładnych pomiarów pozycji, prędkości i położenia. Natychmiastowość pandemii wymaga szybkiej reakcji wszystkich zaangażowanych, więc innowacyjne pomysły i zastosowania mogą szybko ewoluować.

Data publikacji: 23 września 2021