Do ITM zostało tylko

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

NCBR

Nowy, lekki robot FANUC oferuje wyjątkową niezawodność i bezpieczeństwo – Łatwe programowanie – Wszechstronne zastosowania

Nadchodzi nowa generacja lekkich robotów współpracujących FANUC. Po prezentacji pierwszych prototypów CRX-10iA na targach IREX w Tokio w grudniu 2019 r., firma wprowadza teraz pierwsze jednostki produkcyjne do Europy. Od sierpnia 2020 r. ten biały robot o ładowności 10 kilogramów jest oficjalnie prezentowany w europejskich oddziałach FANUC. Niedługo rozpocznie się dostawa robota do pierwszych zainteresowanych klientów. Najważniejsze cechy CRX-10iA to bezpieczeństwo, łatwość użytkowania i ogromna niezawodność.

Twórcy FANUC zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo tego lekkiego robota. CRX-10iA zatrzymuje się nawet przy najdelikatniejszym kontakcie z człowiekiem. Jeśli uderzy w twardy przedmiot, automatycznie się od niego cofa. Operatorzy mogą również ręcznie odepchnąć trzy osie robota. Gładka i elegancka konstrukcja zapewnia również ochronę przed ściśnięciem, co czyni go idealnym partnerem dla pracowników produkcji. CRX-10iA posiada certyfikat normy bezpieczeństwa ISO 10218-1.

Prędkość uzależniona od włączonego trybu

Aby uczynić robota tak elastycznym, jak to możliwe, może on pracować w trybie współpracy z maksymalną prędkością 1000 milimetrów na sekundę, a także w trybie samodzielnym z prędkościami do 2000 milimetrów na sekundę. Zmiana trybu jest szczególnie przydatna w nocy lub w weekendy, kiedy robot może wykonywać zadania sam, bez znajdujących się ludzi w pobliżu. System sygnalizacji świetlnej robota wskazuje tryb aktywny. Można zastosować dodatkowe czujniki bezpieczeństwa, aby spowolnić prędkość robota w sytuacji, kiedy jakaś osoba znajdzie się w jego zasięgu.
Łatwość użytkowania CRX-10iA zaczyna się od instalacji. Robot waży zaledwie 40 kilogramów, a jego kontroler 20 kilogramów, przez co można wygodnie przenieść go ręcznie do miejsca użytkowania i ustawienia. Nowy, intuicyjny panel dotykowy ma przejrzysty interfejs z symbolami graficznymi, a programowanie jest możliwe za pomocą funkcji „przeciągnij i upuść”. Umożliwia to nawet osobom początkującym, tworzenie programów roboczych w prostych krokach. Aby nauczyć robota pożądanej sekwencji ruchu, operator może również ręcznie poprowadzić robota do odpowiednich punktów.

Specjaliści mogą zmienić interfejs po naciśnięciu zaledwie jednego przycisku i wyświetlić widok tradycyjnego teach pandentu lub alternatywnie podłączyć iPendant do robota. Poprzez teach pendant i iPendant można wykonać nawet skomplikowane programowanie.

Regularne aktualizacje oprogramowania

Kolejną nowością jest to, że klienci będą mogli samodzielnie aktualizować oprogramowanie robota FANUC i rozszerzać go o dostępne aktualizacje. Do adaptacji chwytaków, czujników i kamer, FANUC zapewnia zestawy programistyczne, które umożliwiają szybkie i łatwe połączenie z akcesoriami innych firm.

CRX-10iA spełnia również najwyższe standardy jakości pod względem niezawodności. Przykładowo poprzez wymagającą normę przemysłową IP67, która pozwala ładować i rozładowywać maszyny, w których jest wilgoć. Nawet bardzo drobne cząsteczki kurzu, takie jak te powstałe podczas polerowania, nie stanowią problemu. Kontroler i tablet zostały zaprojektowane tak, aby spełniać standard przemysłowy IP54 i dlatego idealnie nadają się również do zastosowania w produkcji przemysłowej.

Żywotność: osiem lat bez konserwacji

Długa żywotność CRX-10iA jest szczególnie imponująca. FANUC obiecuje klientom średnio osiem lat użytkowania bez konserwacji. Do tego czasu silniki, reduktory, czujniki, kable i smary nie muszą być wymieniane przy prawidłowym użytkowaniu. Dla klientów oznacza to zarówno bardzo niski całkowity koszt eksploatowania (TCO), jak i minimalne przestoje w produkcji. Jeśli robot nadal wymaga serwisowania, na przykład z powodu wadliwego programowania, części można sprawnie wymienić dzięki łatwo zdejmowanej pokrywie.

FANUC zapewnia tak samo doskonałe i kompleksowe wsparcie dla CRX, jak dla wszystkich innych swoich robotów. Dwie najważniejsze zasady firmy to „lifetime maintenence” i „service first”. Oznacza to, że FANUC przechowuje wystarczającą liczbę części zamiennych nawet wycofanych modeli i zapewnia obsługę wszystkich swoich produktów, dopóki klienci będą z nich korzystać. Firma utrzymuje rozległą sieć punktów serwisowych na całym świecie, utrzymując 264 lokalizacje obsługujące 108 krajów.

CRX-10iA występuje w dwóch wersjach: model standardowy o zasięgu 1249 milimetrów i model z długim ramieniem o zasięgu 1418 milimetrów. Robot z długim ramieniem został zaprojektowany tak, aby mógł przesuwać ramię bezpośrednio nad podstawą. Umożliwia to na przykład zbieranie części ze stołu znajdujących się przed robotem i umieszczanie ich na stole za nim w linii prostej. Oprócz pracy związanej z paletyzacją CRX-10iA idealnie nadaje się do automatyzacji szerokiej gamy zadań, takich jak wkręcanie, spawanie, wybieranie części z półek lub z przenośników i pakowanie ich w pudełka, lub ładowanie surowych części do maszyny CNC i rozładowywanie ich, gdy skończone.

 

Crx Handling Metal Block Cropped (light Background)