Do ITM zostało tylko

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

NCBR

Firmy budowlane kontra sztuczna inteligencja i robotyka

Branża budowlana w większości projektów od początku do końca opiera się na pracy wykonywanej przez ludzi. Ale firmy w końcu zaczynają zwracać uwagę na sztuczną inteligencję i robotykę. Kiedy patrzysz teraz na ukończony budynek, zakładasz, że ludzcy pracownicy zrobili wszystko, od usunięcia ziemi, przez zainstalowanie kanalizacji, po zawieszenie świateł. Ale czy pewnego dnia budynek mógłby zostać zbudowany przez roboty?

Sprostanie wyzwaniom branży budowlanej

Wiele zadań budowlanych zalicza się do zadań nudnych, brudnych lub/i niebezpiecznych. Sztuczna inteligencja i robotyka pomagają firmom budowlanym zapewnić pracownikom większe bezpieczeństwo i zadowolenie z pracy. Ci, którzy pracują z robotami budowlanymi, zaczęli rozumieć, że sztuczna inteligencja i robotyka nie stanowią zagrożenia dla ich branży, ale ta technologia może zwiększyć ich produktywność.

Niedobór siły roboczej mocno uderzył w branżę budowlaną. Miliony miejsc pracy są nieobsadzone. Firmy budowlane mają trudności z zatrudnieniem pracowników. Młodzi ludzie szukający pracy nie chcą kariery, w której będą musieli spędzać na świeżym powietrzu mroźne zimy i gorące lata, wykonując ciężką pracę. Dlatego też firmy dostrzegają potrzebę poprawy warunków pracy dzięki sztucznej inteligencji i robotyce.

Sztuczna inteligencja i robotyka są ukierunkowane na określone aplikacje

Roboty usług budowlanych często mają specyficzne zastosowanie. Na przykład roboty zostały zaprojektowane do pomocy w pracach murarskich, takich jak murowanie i dostarczanie bloków cementowych, zmniejszając wiele wysiłku fizycznego. Roboty wykonują pracę szybciej i pozwalają pracownikom skupić się na bardziej wymagających zadaniach, takich jak sprawdzanie jakości spoin.

Inne roboty używane w miejscu pracy to drony wyposażone w wizję 3D i sztuczną inteligencję. Te drony latają wokół pracy i śledzą, ile pracy zostało ukończone. Informacje te mają kluczowe znaczenie dla wykonawcy, który może zostać ukarany za przekroczenie terminu lub zmotywowany do wcześniejszego zakończenia pracy przy jednoczesnym spełnieniu określonego standardu jakości.

Niektórzy pracownicy używają kamizelek robotycznych, które zmniejszają zmęczenie podczas wykonywania zadań, takich jak wiercenie. Inne projekty obejmują roboty, które jeżdżą po zakładzie pracy i zaznaczają lokalizacje ścian i innych elementów, wykorzystując plany jako źródło. Ale dlaczego roboty są w pewnej mierze niezastąpione w niektórych zadaniach? Zapewne wszyscy się zgodzimy, że Ci pracownicy po prostu nie narzekają, nie odczuwają bólu mięśni, nie chorują i nie potrzebują przerwy. Dlatego właśnie są idealnymi partnerami współpracującymi w branży budowlanej.

Data publikacji: 23 września 2021