NCBR

To kolejny dowód na to, że centralna i wschodnia część Europy to inżynieryjne zagłębie dostarczające najnowocześniejsze rozwiązania oparte o robotyzację i sztuczną inteligencję.

Firma GB, w 2018 podczas Founders Forum w Londynie została uznana za najlepszy startup sztucznej inteligencji (AI) w Europie, a w Zagrzebiu stała się rozpoznawalna, gdy w 2019 roku Schenker DB, jedna z największych firm logistycznych na świecie zatrudniająca prawie 80 tys. osób, przetestowała chorwackie roboty w swoim ogromnym magazynie w Lipsku, decydując się na zakup robotycznej armii od chorwackiego producenta. 

Firma nie spoczywa jednak na laurach – seria A prowadzona przez Koch Disruptive Technologies (KDT, część korporacji Koch Industries Inc., z udziałem firm takich jak: DB Schenker, Prologis Ventures i Rite-Hite pozwoli im na zrobienie kolejnego kroku. Runda jest wspierana również przez obecnych inwestorów GB, do których należą firmy takie jak: Taavet Hinrikus (współtwórca TransferWise), Pentland Ventures, Peaksjah, HCVC (Hardware Club), Ivan Topčić, Nenad Bakić oraz Luca Ascani.

Pozyskane środki zostaną wykorzystane na rozwój i komercjalizację autonomicznych robotów mobilnych, które poruszają się w oparciu o percepcję wzrokową i samodzielnie opracowane kamery stereowizyjne. Ich zadaniem jest podnoszenie, przenoszenie i odstawianie produktów na miejsce, co pozwala ludziom wykonywać bardziej wartościowe czynności.

Roboty GB oraz dedykowane oprogramowanie pozwala na obsługę procesów związanych z logistyką, magazynowaniem, produkcją i handlem.

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na usługi robotyczne w łańcuchu dostaw spowodowanym pandemią firma zamierza rozszerzyć swoją działalność w ramach Unii Europejskiej oraz USA otwierając biura w Monachium i Bostonie. Do grona konkurentów należą Seegrid, Teradyne (MiR), Vecna Robotics, Fetch Robotics, AutoGuide Mobile Robots, Geek+ oraz Otto Motors.

Cytując Matija Kopić, prezesa Gideon Brothers: “Pandemia spowodowała znaczny wzrost w gotowości do wdrożenia automatyzacji i my jesteśmy przygotowani, aby zaspokoić to dotychczas niespotykane zapotrzebowanie. Najlepszym sposobem jest połączenie naszych autorskich rozwiązań z potrzebami największych, najbardziej wymagających klientów. Nasi partnerzy strategiczni stawiają czoła ogromnym wyzwaniom, które roboty już częściowo rozwiązują – dzięki tej współpracy pojawia się szansa na wprowadzenie potężnej zmiany napędzanej przez roboty w najbardziej innowacyjnych światowych organizacjach. (…) Partnerstwo z liderami rynku otwartymi na nowości pozwoli nam się rozwinąć na globalną skalę, ale zawsze pozostaniemy wierni naszym chorwackim korzeniom. To nasza supermoc. Chorwacka scena start-upowa gwałtownie rośnie, a my chcemy stwarzać nowe szanse dla naszego kraju, aby stał się potęgą robotyzacji i sztucznej inteligencji.”

Badanie przeprowadzone przez ABI Research wskazuje, że globalny rynek robotów mobilnych do 2030 roku wzrośnie do 158.6 miliardów $. Do tego czasu na świecie pojawi się 15 milionów automatycznych robotów mobilnych, z których aż 90% będzie sterowane przez percepcję wzrokową.

 

Źródła: