NCBR

[partner] Autonomiczne wózki widłowe – bezpiecznie i ekologicznie

Autonomiczne wózki widłowe mogą stanowić część strategii na bezpieczny transport i redukcję kosztów środowiskowych. Przyjrzymy się bliżej w jaki sposób roboty mobilne i autonomiczne wózki widłowe pozytywnie przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Zobaczmy też jak wpływają na zapewnienie bezpiecznego transportu w magazynach i na terenach produkcyjnych.

Ograniczanie kosztów utrzymania i emisji CO2

W miarę jak wzrasta globalna świadomość ekologiczna, rosną obawy związane z emisją dwutlenku węgla oraz bezpieczeństwem w miejscach pracy. Przemysł musi więc poszukiwać innowacyjnych rozwiązań. Muszą one jednocześnie wpłynąć na ochronę środowiska i poprawę bezpieczeństwa. Autonomiczne wózki widłowe stają się ważnym elementem tej strategii, oferując szereg korzyści zarówno dla środowiska, jak i biznesu.

Firmy szczególnie doceniają mniejsze koszty utrzymania robotów mobilnych w porównaniu do klasycznych wózków z operatorami manualnymi. Kluczowe korzyści związane są z optymalizacją tras, ograniczaniem kosztów serwisowania, znacznie wydłużonym czasem eksploatacji robotów mobilnych i mniejszą ilością opadów. Decydując się na wdrożenie robotów zyskujemy więc wzrost efektywności przy jednoczesnym ograniczaniu intensywności emisji.

Autonomiczne wózki widłowe jako rozwiązanie

Autonomiczne wózki widłowe wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak laserowa nawigacja, sztuczna inteligencja, maszynowe uczenie się i liczne czujniki. Dzięki temu mogą pomóc w znaczący sposób zminimalizować koszty eksploatacyjne i emisję CO2 w środowisku przemysłowym.

Oto kilka sposobów, w jakie to osiągają:

  • Optymalizacja tras

Autonomiczne wózki widłowe są programowane w taki sposób, aby wybierać optymalne trasy transportowe wewnątrz magazynów i hal produkcyjnych. Roboty mobilne często wykorzystują zaawansowane algorytmy, aby optymalizować swoje trasy i unikać zatorów w ruchu. To pomaga zredukować czas pracy, ilość energii zużywanej przez maszyny i dzięki temu również emisji CO2.

  • Niższe koszty utrzymania i dłuższa eksploatacja

Dzięki zaawansowanym systemom nawigacji, autonomiczne wózki widłowe są w stanie dokładnie manewrować. Dlatego też (co ważne) ich precyzja nie spada z upływem czasu. Nie popadają też one w rutynę i za każdym razem realizują zadania z tą samą, wysoką dokładnością. Dzięki temu po kilku latach wózki autonomiczne oraz np. prowadzone po indukcji VNA często wyglądają jak nowe. O ile okres eksploatacji klasycznego „paleciaka” to zazwyczaj 4 do 5 lat, to czas życia wózków autonomicznych szacuje się na 7-8 lat.

  • Mniej towaru spisanego na straty

Precyzyjne manewrowanie i kontrola prędkości znacząco wpływają na bezpieczeństwo. Dzięki unikaniu kolizji roboty mobilne mogą pomóc w zminimalizowaniu odpadów poprzez zmniejszenie ryzyka uszkodzenia towarów lub produktów podczas transportu. Dokładność i precyzja robotów to również mniejsza ilość odpadów i uszkodzeń wyposażenia hali, czyli mniejsze zużycie materiałów i mniejsza produkcja odpadów.

  • Inteligentne zarządzanie energią i baterie litowo-jonowe

Dzięki zastosowaniu akumulatorów litowo-jonowych pojazdy autonomiczne wózki widłowe Inovatica AGV wprowadzają nową jakość w obszarze gospodarowania energią.  Są one nieco droższym, ale nieporównywalnie korzystniejszym rozwiązaniem w porównaniu dla kwasowych akumulatorów starszego typu.

Kluczowe zmiany w autonomicznych wózkach widłowych

Kluczowa zmiana to możliwość bez stykowego doładowywania baterii w mikrocyklach i stałe utrzymywanie jej w optymalnym zakresie 40-70% naładowania pozwala wielokrotnie zwiększyć ilość cykli. Dzięki temu, że wózki mogą samodzielnie planować przerwy na ładowanie w oparciu o dane z czujników i wiedzę o aktualnych procesach transportowych w firmie to mogą wykorzystywać krótkie przerwy właśnie na ładowanie.  Korzyść jest więc podwójna, bo zakupiona bateria posłuży nam przez znacznie dłuższy czas. To ważne, bo produkcja akumulatorów i ich utylizacja jest nie tylko energochłonna, ale konsumuje również bardzo ograniczone zasoby metali ziem rzadkich. Dodatkowo warto pamiętać, że trwają również pracę nad przystosowaniem autonomicznych wózków widłowych do zasilania wodorem.

Autonomiczne wózki widłowe mogą być również programowane do utrzymywania optymalnych prędkości i przyspieszeń, co pozwala na bardziej efektywne zużycie energii. Jednocześnie oznacza to więc mniejszą emisję CO2. Efekty redukcji intensywności emisji tego gazu dzięki zastosowaniu robotów przemysłowych (do których należą roboty mobilne iAGV) są dobrze udokumentowane. Im niższa intensywność emisji CO2, tym bardziej ekologiczna jest ta czynność lub produkcja. Oczywiście oznacza to, że mniej CO2 jest emitowane na jednostkę wytworzonego towaru/energii.

Poniższy wykres ilustruje dane próbkowe z 35 krajów w latach 1993-2017:

Źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0160791X22001750

Bezpieczny transport wewnętrzny

Jednym z głównych powodów nieplanowanych przerw w pracy i wypadków w magazynach jest ludzki błąd. Autonomiczne wózki widłowe, działające na podstawie programów komputerowych, eliminują ryzyko błędów ludzkich, takich jak choćby kolizje.

  • 23% wszystkich niezaplanowanych przestojów w produkcji wynika z błędów ludzkich (badania przeprowadzone przez GE Digital)
  • 150 mln dolarów to wysokość strat w intralogistyce spowodowanych przez błędy ludzkie (badanie przeprowadził Amazon Web Services w 2017 r.. Objęło firmy notowane na indeksie S&P).

Dobitnie podkreślili to również managerowie firmy Scania, w której wykonywane były badania porównujące pracę wózków autonomicznych i manualnych: „Na poziomie zarządzania nie jest możliwe mierzenie ani ocenianie wydajności. Menedżerowie nie są w stanie potwierdzić, ile czasu kierowcy wózków widłowych spędzają na podróżach, szukaniu części (lub palet) lub stojących na stacji zużycia na produkcji. Zhao i inni (2017) podsumowali, że 70% czasu jest poświęcane na szukanie i podróże w procesie kompletowania zamówienia w normalnych okolicznościach. Jednak dokładniejsze badania wykazały, że ponad 90% czasu jest używane na szukanie wyznaczonych produktów i podróżowanie do doków wysyłkowych”.

(Źródło: A framework for the implementation of real-time location systems in material handling A case study at Scania Transmission by KTH Royal Institute of Technology).

Podsumowanie

Autonomiczne wózki widłowe Inovatica AGV stanowią innowacyjne narzędzie, które może wspomagać strategie redukcji emisji CO2 w przemyśle. Zwiększają jednocześnie bezpieczeństwo w miejscach pracy. Ich zdolność do optymalizacji tras, precyzyjnego manewrowania i efektywnego zarządzania energią przekłada się na zmniejszenie emisji CO2. Dzięki eliminacji błędów ludzkich oraz zapewnieniu stałej uwagi i bezpiecznego zachowania, autonomiczne wózki widłowe wspierają również cele bezpieczeństwa w miejscach pracy. W miarę jak technologia ta rozwija się i staje się bardziej dostępna, można oczekiwać, że autonomiczne wózki widłowe będą odgrywać coraz większą rolę w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju i efektywności w przemyśle.

Więcej artykułów partnerskich od Inovatica na naszym blogu.

Skontaktuj się z autorem:

www.agv.inovatica.pl

agv@inovatica.com

tel. +48 42 209 18 90

Data publikacji: 2 października 2023