Dziękujemy, że byliście z nami na konferencji DBR77 (R)ewolucja Przemysłowa 2024!

Dziękujemy, że byliście z nami na 3. edycji konferencji DBR77: (R)ewolucja Przemysłowa 2024! Jej hasło przewodnie to: „Jak odnaleźć się w labiryncie cyfrowej transformacji?”. Jak co roku, skupialiśmy się na zagadnieniach związanych z robotyzacją, automatyzacją i cyfryzacją firm. Z pewnością to były 2 dni pełne wiedzy, inspiracji i wymiany doświadczeń!

Przebieg konferencji (R)ewolucja Przemysłowa 2024

Śmiało możemy napisać, że było to epickie wydarzenie branżowe! W dniach 12-13 marca 2024 roku, online, spotkali się na nim najważniejsi przedstawiciele świata polskiej robotyzacji i cyfryzacji, aby podzielić się swoją wiedzą na temat istniejącej i dostępnej technologii w obszarze robotyzacji oraz szeroko pojętej transformacji. Naszymi gośćmi byli też przedstawiciele kierownictwa globalnych podmiotów związanych z tą tematyką, którzy uczestniczyli w dwóch panelach anglojęzycznych. Takie panele były organizowane na naszej konferencji po raz pierwszy. Dodatkowo, niespodzianką był także udział prof. Aleksandry Przegalińskiej w formie jej awatara. Specjalnie dla nas przygotowała wstęp do ostatniego panelu konferencji: „AI with human face”.

Prelegentami byli:

  • Mateusz Amroziński z FANUC
  • Jakub Stec z ABB
  • Milena Jankowska z ECDF Dotacje
  • Jacek Formela z Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
  • Oskar Olszewski z Pagero
  • Bartosz Józefowski z hub4industry Krakowski Park Technologiczny
  • Karolina Kilijańczyk z DXC Technology
  • Paweł Kania z Orange Polska
  • Mateusz Homski z KUKA
  • Olaf Dudek z Etisoft Smart Solutions
  • Bogumił Zięba z Inovatica AGV
  • Aleksander Poniewierski z Aleksander Poniewierski Consulting
  • Maciej Grzelązka z WIELTON
  • Bartek Wielebnowski z Hitachi Energy
  • Dirk Hoffmann z DAIN Studios Germany
  • Torian Richardson z HBS, NVIDIA
  • Artur Wojewoda, Yaskawa Polska
  • Daniel Niepsuj, Universal Robots
  • Jakub Zalewski, Kuka
  • Małgorzata Strzelbicka, MST Automation
  • Marcin Kozłowski, Baumlog
  • Bartosz Graczyk, Taskoprojekt S.A.
  • Luiz Gustavo Kass Mwosa, Datawake Digital
  • Mariusz Hetmańczyk, Platforma Przemysłu Przyszłości
  • Łukasz Szablewski, Hitachi Energy
  • Anna Sienkiewicz, ASP Polska
  • Monika Malciak, FICOSA
  • Piotr Dratwa, Reesink Logistic Solutions
  • Filip Jóźwiak, VersaBox
  • Teresa Iglesias, TIM Consulting
  • Fernando Palomera, RAAS
  • Bartosz Ziółek, Santander Corporate & Investment Banking
  • Mohan Shekar, SAP
  • Gabriel Goldman, National Robotics Engineering Center
  • i specjalnie dla nas: prof. Aleksandra Przegalińska w wersji AI!

Poruszana tematyka

Podczas konferencji mogliśmy zobaczyć, jak zaawansowane roboty i automatyzacja zmieniają krajobraz produkcyjny, wprowadzając niezrównaną efektywność i innowacyjność. Przede wszystkim poznaliśmy perspektywę dostawców robotów, integratorów i case study ich klientów. Następnie odkrywaliśmy potęgę danych i uczyliśmy się, jak wykorzystać analizę danych do podejmowania lepszych decyzji biznesowych. W końcu sprawdzaliśmy, jak cyfrowe repliki rzeczywistych systemów (bliźniaki cyfrowe) mogą usprawnić zarządzanie produkcją. Ponadto dowiedzieliśmy się także, jak inne technologie (sztuczna inteligencja, IIoT, Big Data) rewolucjonizują wszystkie aspekty biznesu i jak mogą przyczynić się do wzrostu firmy.

Dzięki użyciu specjalnej platformy zadbaliśmy, aby stworzyć przestrzeń służącą wymianie wiedzy i doświadczenia między praktykami. Nasi paneliści odpowiadali również na pytania, które pojawiały się na czacie podczas całej konferencji.

Dlaczego DBR77 zorganizował tę konferencję?

  • Za 3-5 lat produkcja przemysłowa w Polsce może się zatrzymać z uwagi na brak rąk do pracy.
  • Digitalizacja, automatyzacja i robotyzacja to już nie trend czy moda – to konieczność, by przetrwać!
  • Negatywnego trendu nie zatrzymamy jednak bez edukacji. Tylko szeroka edukacja pozwala firmom zobaczyć konieczność zmian!
  • Nasza Konferencja to ważny kanał edukacji firm produkcyjnych i logistycznych!
  • Edukacja to kluczowe zadanie dla nas wszystkich!

Odbiorcy konferencji

Nasze wydarzenie skierowane było do wszystkich, którzy dostrzegają konieczność robotyzacji, automatyzacji lub cyfryzacji swojego zakładu, szukają wskazówek, pomocy lub inspiracji w jaki sposób rozpocząć ten proces – Prezesów, Dyrektorów, Kierowników Projektów, Szefów Produkcji, Działów R&D, HR.

W związku z tym w trakcie wydarzenia zaoferowaliśmy uczestnikom możliwość udziału zarówno w panelach dyskusyjnych, jak i w warsztatach. Dzięki dostępności czatu oraz formule wydarzenia online, nasi uczestnicy mogli czynnie uczestniczyć w każdym z wydarzeń.

Agenda konferencji (R)ewolucja Przemysłowa 2024

Panele dyskusyjne

I panel – Przemysłowe perspektywy: kulisy rozwoju robotyki oczami liderów rynku

Podczas tego panelu eksperci z branży robotycznej omówili różnorodne aspekty współczesnej robotyzacji. Po pierwsze przeanalizowali doświadczenia sprzedaży robotów w czasie kryzysu oraz obecne tendencje i zainteresowania klientów. Główni światowi dostawcy (Fanuc, ABB, Kuka, Yaskawa, Universal Robots) przedstawili perspektywę zmian na rynku robotycznym, w tym potencjalny napływ nowych dostawców (m.in. z Chin). Ponadto, dyskusja skupiała się także na przyczynach ograniczeń w masowej adopcji robotyzacji w Polsce.

II panel – Kapitał na innowacje: modele finansowania w erze robotyzacji

Podczas tego panelu eksperci z dziedziny finansów i technologii omówili strategie finansowania inwestycji w robotyzację i cyfryzację w dobie niepewności i zawirowań gospodarczych. Głównie przeanalizowali dostępne na rynku produkty finansowania oraz narzędzia wspierające inwestorów i integratorów. Dyskusja koncentrowała się na różnych modelach finansowania innowacji w robotyce i cyfryzacji.

III panel – Transformacja produkcji z perspektywy integratora: problemy i rozwiązania

Podczas tego panelu eksperci przedyskutowali zmiany obserwowane na rynku w ciągu ostatnich lat. Przede wszystkim omówili najczęstsze problemy, z jakimi integratorzy borykają się podczas realizacji kontraktów. Ponadto, dyskusja skupiała się na rozbieżności wymagań klientów, a możliwościami technologicznymi dostępnymi wśród integratorów. 

Z pewnością interesujący był także główny problem w branży w zakresie braku możliwości rozwoju małych i średnich firm integratorskich wynikających z wysokich wymagań kontraktowych w zakresie bezpieczeństwa finansowego transakcji.

IV panel – Robotyzacja i digitalizacja – czy to się opłaca? Analiza przypadku.

Podczas prezentacji na tym panelu, firma FANUC przedstawiła 2 studia przypadku dotyczące wdrożenia robotyzacji w zakładzie produkcyjnym. Z pewnością warto było zobaczyć konkretne projekty, opisujące wyzwania, cele oraz rezultaty osiągnięte dzięki zastosowaniu robotów (w tym zakładzie produkującym trumny). Natomiast DBR77 zaprezentowało studium przypadku dotyczące optymalizacji pracy w zakładzie produkcyjnym. Dzięki przedstawieniu konkretnego projektu, można było wyjaśnić, w jaki sposób zastosowano narzędzia cyfrowe do poprawy efektywności i wydajności pracy. Z pewnością obie prezentacje pozwoliły na lepsze zrozumienie praktycznych korzyści wynikających z robotyzacji i digitalizacji w przemyśle.

V panel – Best global practices in robotics

Panel w języku angielskim o najlepszych globalnych praktykach w robotyce, zaprezentował najnowocześniejsze strategie i historie sukcesu z całego świata. Eksperci z 4 kontynentów omówili innowacyjne podejścia, pojawiające się trendy i transformacyjne technologie kształtujące globalny krajobraz robotyki.

VI panel – Droga rozwoju cyfrowego: nowa ścieżka sukcesu

W panelu dotyczącym transformacji cyfrowej eksperci przyjrzeli się konceptowi Drogi Rozwoju Digitalnego przedsiębiorstw. Przeanalizowali różnice między DRD a tradycyjnymi strategiami przedsiębiorstwa oraz korzyści płynące z wdrażania mapy rozwoju cyfrowego. Dyskusja skupiała się także na cechach charakteryzujących skuteczne wdrażanie transformacji cyfrowej, roli rozwoju sztucznej inteligencji w przekształcaniu przedsiębiorstwa oraz sensie przygotowywania DRD w obliczu dynamicznie zmieniających się technologii i obaw przedsiębiorców.

VII panel – Analiza przypadku: wdrożenia transformacji cyfrowej

W tej sesji paneliści przedstawili przypadki planowania i realizacji inwestycji dotyczącej transformacji cyfrowej ze szczególnym uwzględnieniem automatyzacji i robotyzacji z punktu widzenia dużych firm produkcyjnych. Eksperci na podstawie swoich doświadczeń opowiedzieli o konieczności realizacji inwestycji z uwzględnieniem zmian rynkowych, wskazali jak brak planu i długofalowej strategii prowadzi do poważnych zagrożeń w realizacji inwestycji. Dyskusja pozwoliła na lepsze zrozumienie procesu transformacji cyfrowej zakładów produkcyjnych od ekspertów, którzy od lat realizują procesy transformacji cyfrowej.

VIII panel – Intralogistyka jako motor transformacji digitalnej

Podczas tego panelu eksperci omówili warunki, które firma musi spełniać, aby być gotową na automatyzację intralogistyki, włączając w to infrastrukturę, procesy operacyjne i zdolności technologiczne. Następnie przedstawili potencjały i ograniczenia wybranych technologii stosowanych do automatyzacji intralogistyki, analizując ich zastosowanie w kontekście konkretnych potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa. Ostatecznie poruszyliśmy kwestię wpływu automatyzacji intralogistyki na bezpieczeństwo osób pracujących w otoczeniu pojazdów mobilnych, identyfikując środki bezpieczeństwa i najlepsze praktyki mające na celu minimalizację ryzyka dla pracowników.

IX panel – Jak zbudować bliźniaka cyfrowego? Symulacje i algorytmy.

Podczas tego warsztatu krok po kroku prowadziliśmy uczestników przez proces budowy bliźniaka cyfrowego, wykorzystując wizualizacje, symulacje i algorytmy. Pokazaliśmy, jak stworzyć cyfrową replikę rzeczywistych systemów, prezentując praktyczne zastosowania i korzyści płynące z bliźniaków cyfrowych w różnych branżach. Uczestnicy zdobyli wgląd w implementację technologii bliźniaków cyfrowych i jej potencjał do rewolucjonizacji procesów podejmowania decyzji, optymalizacji oraz innowacji w przemyśle i nie tylko.

X panel – AI with human face

Multimodalność będzie kolejnym dużym krokiem w sztucznej inteligencji. Następnie wygenerujemy dotyk i ruch. Źródła danych w tym obszarze są nadal ograniczone. Radio i kino są stosunkowo stare w porównaniu do czujników i IOT. Autonomiczne urządzenia naprawdę wkroczyły do naszego świata. Globalne metropolie mają już robotaksje i autonomiczne roboty w fabrykach. Niemniej jednak głównym celem ich czujników nie jest dotykanie czegokolwiek. W przypadku robotów sterowanych przez sztuczną inteligencję będą one jednak musiały same decydować o tym, jak interpretować dotyk i ruch w swoim otoczeniu oraz jak uczestniczyć w tym doświadczeniu sensorycznym. W ciągu ostatnich 200 milionów lat ssaki rozwinęły zdolność do strategicznego wykorzystywania ruchu. Za to właśnie odpowiada kora nerwowa. Jak i kiedy sztuczna inteligencja wpłynie na niezależność maszyn? To tematyka, którą poruszał ostatni, anglojęzyczny panel konferencji.

Warsztaty na konferencji (R)ewolucja Przemysłowa 2024

Dla uczestników wydarzenia, przygotowaliśmy również praktyczne warsztaty, dzięki którym każdy mógł poznać praktyczne metody i narzędzia, wspierające transformację przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0. Bezpłatnie dostępne więc były następujące zajęcia:

1.Narzędzia redukcji kosztów podatkowych dla rozwoju i ekspansji

Warsztat odpowiadał m.in na pytania: 

  • Jak zdefiniować ulgi przemysłowe, ze szczególnym uwzględnieniem ulgi B+R aspekcie podatkowym? 
  • Czym różni się ulga od dotacji? Co oznacza projekt B+R w obszarze automatyzacji i robotyki procesów technologicznych?

Podano także przykłady efektywnego wykorzystania narzędzi B+R w kierunku ekspansji oraz zmniejszeniu potrzeby angażowania środków własnych oraz redukcji kosztów podatkowych.

Warsztat był prowadzony przez DBZ77 Tax&Legal

2. Jak ulga B+R może wesprzeć firmy integratorskie?

Podczas warsztatu „Jak ulga B+R może wesprzeć firmy integratorskie?” eksperci omówili praktyczne zastosowanie ulgi B+R jako efektywnego narzędzia wsparcia dla firm specjalizujących się w integracji technologicznej. Uczestnicy zdobyli wgląd w proces ubiegania się o ulgę B+R, dowiedzieli się, jakie projekty kwalifikują się do wsparcia, oraz jak wykorzystać te środki w praktyce, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność swojej firmy.

Warsztat był prowadzony przez DBZ77 Tax&Legal

3. Innowacje w edukacji i współpracy przemysłowej

Podczas warsztatu eksplorowano możliwości współpracy pomiędzy szkołami, a przedsiębiorcami poprzez inspirujące przykłady. Idealnym przykładem takiej współpracy jest nowa pracownia spawania oparta na technologii VR z pełną haptyką, stanowiąca modelowy przykład synergii między sektorem edukacyjnym a przemysłem. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna prezentowała najlepsze praktyki współpracy, zachęcając do tworzenia innowacyjnych rozwiązań oraz budowania mostów pomiędzy światem akademickim a biznesem. Uczestnicy mogli zgłębić potencjał rewolucyjnych metod edukacji i współpracy, które kształtują przyszłość przemysłu.

Warsztat był prowadzony przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Materiały do pobrania z konferencji (R)ewolucja Przemysłowa 2024

Podczas konferencji opublikowaliśmy również raport dotyczący stanu robotyzacji w Polsce. Jest to wynikiem połączenia sił Santander Corporate & Investment Banking i DBR77. Raport ten dokładnie śledzi postępy i wyzwania w zakresie adaptacji robotyzacji przez polskie przedsiębiorstwa, podkreślając kluczowe trendy i perspektywy na przyszłość. To wydarzenie stworzyło platformę do dyskusji oraz podejmowania działań na rzecz dalszego rozwoju sektora robotyzacji w Polsce.

Drugiego dnia konferencji przedstawiliśmy również nasze wnioski związane z tworzeniem i wdrażaniem map drogowych cyfryzacji – tzw. Dróg Rozwoju Digitalnego.

Jeżeli interesuje Cię, o czym rozmawialiśmy podczas wydarzenia, zapraszamy do zapoznania się z materiałami (nagraniami i prezentacjami) z wydarzenia, które będą udostępnione na stronie www.dbr77.com, po zalogowaniu/rejestracji, w zakładce BAZA WIEDZY – MATERIAŁY Z KONFERENCJI.

Podsumowanie konferencji (R)ewolucja Przemysłowa 2024

Podsumowując, trzecia edycja (formuła online, 12-13 marca 2024 r.) Konferencji DBR 77 “(R)ewolucja Przemysłowa” zorganizowana była w odpowiedzi na realne potrzeby rynkowe w zakresie transformacji digitalnej przemysłu. Celem przedsięwzięcia była edukacja rynku w zakresie transformacji cyfrowej. Dzień 1 – poświęcony robotyzacji przemysłu z uwzględnieniem kierunków rozwoju, możliwości finansowania i opłacalności. Dzień 2 – w całości był poświęcony transformacji digitalnej. Podczas paneli oraz warsztatów dostarczymy najbardziej aktualną wiedzę i narzędzia potrzebne, aby zacząć oraz skutecznie przeprowadzić transformację przedsiębiorstw.

Patronem Honorowym wydarzenia było: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Sponsorem głównym Konferencji był: Santander Corporate & Invesment Banking

Partnerami wydarzenia byli:

  • Santander Corporate & Investment Banking
  • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna Sp. z o.o.
  • DBZ77 Tax&Legal Sp. z o.o.
  • DB77 Consulting Sp. z o.o.
  • Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.,
  • www.gazeta-msp.pl
  • Serwis AutomatykaOnline.pl,
  • Miesięcznik Automatyka Polska,
  • Polska Izba Konstrukcji Stalowych,
  • Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing,
  • Klaster Logistyczno Transportowy Północ-Południe,
  • „Pracodawcy Pomorza i Kujaw” Związek Pracodawców,
  • Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu (IPH),
  • Branżowy Punkt Kontaktowy Przemysł 4.0,
  • Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (AHK Polska),
  • ITM Industry Europe,
  • Serwis Plastech.pl,
  • Czasopismo Plast Echo,
  • Kanał PlastechTV,
  • Serwis Focus on Business,
  • Idea 3W – Departament 3W Banku Gospodarstwa Krajowego,
  • Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości,
  • Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa
  • Evoluma klaster przemysłowy
  • SQD Alliance Sp. z o.o.

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych wydarzeniach?

Zapraszamy do śledzenia naszych newsów, kalendarza wydarzeń, social mediów bądź do kontaktu z Zespołem DBR77 – KONTAKT

Data publikacji: 20 marca 2024