Case study: DRD w Beta-Point

Mamy przyjemność przedstawić studium przypadku firmy BETA-POINT z Bydgoszczy, która jest producentem etykiet samoprzylepnych i oferuje swoim klientom doradztwo w ramach opracowania, doboru i testowania etykiet ekologicznych. Dzięki wsparciu DRD, BETA-POINT zmodernizowało swoje operacje, wdrażając nowoczesne rozwiązania Przemysłu 4.0. Odkryj, jak profesjonalne doradztwo i zaawansowane technologie pomogły tej rodzinnej firmie usprawnić produkcję, logistykę i zarządzanie klientami.  

Opis przypadku

Firma BETA-POINT to uznany producent etykiet samoprzylepnych oraz ekologicznych dla branży spożywczej, logistycznej oraz producentów elektroniki i automotive. Jako rodzinna firma o ugruntowanej pozycji rynkowej, BETA-POINT oferuje specjalistyczne etykiety samoprzylepne oraz taśmy termotransferowe. Przede wszystkim firma wyróżnia się kompleksową obsługą klientów – od doradztwa technicznego, przez produkcję, kontrolę jakości, logistykę, aż po obsługę posprzedażową.

Opis zadania – DRD w Beta-Point

Naszym celem było zidentyfikowanie kluczowych potrzeb BETA-POINT oraz weryfikacja założeń transformacji do Przemysłu 4.0, uwzględniając kierunek rozwoju organizacji. Mimo, że BETA-POINT posiadało już wiele elementów zintegrowanej produkcji, takich jak system MES i podłączone maszyny, firma była świadoma potrzeby dalszego rozwoju.

Dodatkowo kluczowym wyzwaniem w ramach tego projektu była kompleksowa i wieloproduktowa oferta Beta-Point. W związku z tym Klient zauważył, że w ramach rozwoju konieczne jest wzmocnienie aspektów doradczych związanych z oferowanymi produktami. Dzięki temu to połączenie skutkuje koniecznością zapewnienia równowagi pomiędzy oczekiwaniem klienta końcowego w zakresie jakości, ekonomii oraz możliwie szybkiej realizacji zamówień, a wszystkimi procesami realizowanymi w Beta-Point. Po pierwsze, ważnym elementem było stworzenie nowego modelu biznesowego, który stanowi podstawę budowania rentowności firmy oraz dostarczania klientom etykiet najlepiej dostosowanych do technologii i wymagań firm produkcyjnych – klientów Beta-Point. 

Zrealizowane prace

1. Ocena wg metodologii DRD:

a. Ocena obszaru biznesowego

  • Digitalizacja procesów w organizacji 
  • Digitalne produkty 
  • Nowe modele biznesowe 

b. Ocena obszaru organizacji

  • Kultura transformacji 
  • Zarządzanie danymi 
  • Cyberbezpieczeństwo 

2. Budowa listy inicjatyw:

  • Holistyczna analiza wyników audytu DRD i potrzeb organizacji 
  • Opracowanie listy inicjatyw oraz ocena ich wpływu i istotności 
  • Opracowanie celów, wskaźników oraz ryzyka dla inicjatyw 

Wyniki i wnioski – DRD w Beta-Point

Przede wszystkim ocena metodologią DRD wykazała, że największym priorytetem jest wsparcie procesów logistycznych. Następnie, kluczowymi aspektami są: zarządzanie relacją z klientem, ustrukturyzowanie procesów kadrowych oraz integracja technologii informatycznych i operacyjnych.

Korzyści dla firmy

W związku z tym, dzięki wdrożeniu DRD, BETA-POINT zyskało: 

  • Optymalizację procesów logistycznych 
  • Lepsze zarządzanie relacjami z klientem poprzez wdrożenie CRM z uwzględnieniem procesu sprzedażowego 
  • Narzędzie do oceny ilościowej procesu sprzedaży 
  • Usprawnienie procesów kadrowych z funkcją RCP 
  • Nowoczesną maszynę fleksograficzną zwiększającą wydajność produkcji 
  • Zminimalizowane ryzyko finansowe, operacyjne i techniczne 

Dlaczego Droga Rozwoju Digitalnego jest optymalnym rozwiązaniem?

1. Profesjonalna pomoc ekspertów. 

Przede wszystkim Klienci korzystają z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów. Dzięki temu mogą ograniczyć ryzyko inwestycyjne i skutecznie wdrożyć nowoczesne rozwiązania. 

2. Dostęp do najlepszych praktyk. 

Nasze narzędzia i metody opierają się na sprawdzonych praktykach wdrożeń Przemysłu 4.0. W związku z tym gwarantują one efektywność i optymalizację procesów. 

3. Kompleksowe analizy i doradztwo. 

DRD dostarcza szczegółowe analizy i rekomendacje. Z tego powodu dużo łatwiej zidentyfikować potencjalne zagrożenia i wyzwania związane z inwestycjami w nowe technologie.

4. Świadome podejmowanie decyzji.  

Dzięki naszym analizom i wsparciu, firmy mogą podejmować świadome decyzje. W konsekwencji minimalizuje to ryzyko finansowe, operacyjne i techniczne. 

5. Optymalizacja procesów.

DRD umożliwia ustalenie optymalnej kolejności działań i lepsze planowanie. W związku z tym prowadzi do minimalizacji przestojów i zwiększenia efektywności.

6. Minimalizacja ryzyka.

Identyfikacja ryzyk i implementacja skorelowanych metod zarządzania ryzykiem pozwala na bezpieczne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

7. Personalizowane rozwiązania.  

Dostosowujemy nasze narzędzia i rekomendacje do specyficznych potrzeb każdej firmy. W związku z tym zapewniamy najlepsze dopasowanie i maksymalną skuteczność. 

8. Wsparcie na każdym etapie. 

Nasza pomoc obejmuje wszystkie fazy wdrożenia. Począwszy od audytu początkowego, przez planowanie oraz wsparcie wdrożeniowe i optymalizację procesów, towarzyszymy Klientowi. 

PODSUMOWANIE

Podsumowując, BETA-POINT, producent etykiet samoprzylepnych oraz ekologicznych, dzięki wsparciu DRD z powodzeniem przygotował plan transformacji do Przemysłu 4.0. Przede wszystkim nasze zaawansowane narzędzia i eksperckie doradztwo pomogły firmie usprawnić kluczowe obszary działalności, zminimalizować ryzyko i zapewnić trwały rozwój. Dzięki DRD, BETA-POINT może teraz skupić się na swoim głównym biznesie, mając pewność, że ich inwestycje zostały zweryfikowane i zaplanowane przez profesjonalistów.  

Zobacz też film o DRD z konferencji DBR77 „(R)ewolucja Przemysłowa”:

Uczestnicy: Bartłomiej Straszak, DBR77 i Piotr Wiśniewski, DBR77

Data publikacji: 20 sierpnia 2024