Do ITM zostało tylko

Dzień(s)

:

Godzina(y)

:

Minut(y)

:

Sekund(y)

NCBR

Roboty wykonują całą pracę w „inteligentnej” fabryce Nissana

W „inteligentnej fabryce” Nissana prawie nie ma pracowników. Roboty wykonują takie prace jak spawanie czy montaż, a także malowanie.

Według Nissan Motor Co. fabryka na obrzeżach Tokio ma zostać uruchomiona w okolicy kwietnia.

Linia montażowa została zaprojektowana tak, aby wszystkie trzy typy modeli – elektryczne; e-Power, a także te napędzane zwykłym silnikiem spalinowym – mogą być budowane na tej samej linii. Każdy pojazd jest wyposażony w odpowiedni układ napędowy podczas poruszania się po linii.

Pracownicy fabryki mogą skupić się na wykonywaniu bardziej skomplikowanych obowiązków, takich jak analiza danych zbieranych przez roboty i konserwacja sprzętu.

Jak to się dzieje?

Gigantyczne mechaniczne ramiona wyposażone w duże wyświetlacze rzucają światło z wyświetlaczy na powierzchnie samochodu pod różnymi kątami, dzięki czemu kamery mogą wykryć najdrobniejsze wady.

Nissan poinformował, że innowacje testowane w Tochigi będą stopniowo wprowadzane w innych zakładach na całym świecie, w tym w fabrykach francuskiego partnera – Renault.

Sakamoto powiedział, że trudno jest dokładnie oszacować, ile zaoszczędzi w pełni zautomatyzowana linia montażowa.Powiedział jednak, że produkcja musi dostosować się do niedoborów siły roboczej, pandemii koronawirusa i obniżenia emisji dwutlenku węgla, aby złagodzić zmiany klimatyczne .

Nissan ma nadzieję do 2050 roku osiągnąć neutralność pod względem emisji dwutlenku węgla w całej swojej działalności i cyklu życia swoich produktów, który obejmuje wydobycie surowców, produkcję, użytkowanie i recykling.

Nowy rodzaj farby, który umożliwia jednoczesne malowanie i wypalanie karoserii pojazdów i zderzaków, zmniejsza zużycie energii o 25%.Wcześniej aluminiowe nadwozia pojazdów i zderzaki z tworzywa sztucznego, musiały być malowane osobno w różnych temperaturach.

Nissan spodziewa się odzyskać rentowność w bieżącym roku podatkowym, ale podobnie jak inni producenci samochodów, boryka się z niedoborami części spowodowanymi pandemią. Sytuacji nie ułatwia cios, jaki odniosła marka w wyniku skandalu skupionego wokół byłego prezesa, Carlosa Ghosna, który został aresztowany w Japonii pod zarzutem nadużycia finansowego w 2018 roku.

Źródło: https://techxplore.com/news/2021-10-smart-robots-nissan-intelligent.html 

Data publikacji: 14 października 2021