Mechaniczna konstrukcja manipulatorów jest zintegrowana z różnymi systemami równoważenia wagi przenoszonego ładunku. Jest to narzędzie wspierające operatora, który steruje manipulatorem bezpośrednio, wykorzystując do sterowania siłę własnych mięśni.
Manipulatory przemysłowe zostały zaprojektowane do płynnego oraz precyzyjnego podnoszenia, przenoszenia i manipulowania (obracania, czy pozycjonowania) ładunków w obrębie ograniczonego stanowiska pracy. Zasada działania manipulatorów polega na zwielokrotnianiu siły użytej przez operatora. Urządzenia tego typu odznaczają się udźwigiem od kilku do ponad tysiąca kilogramów.
Manipulatory przemysłowe można wyposażyć w bardzo różne chwytaki. Jest to o tyle istotne, że dzięki nim urządzenie możne wykonywać bardzo zróżnicowane zadania. Warto więc do własnego zamówienia podejść indywidualnie i wspólnie z producentem znaleźć najlepsze możliwe rozwiązanie.
Spersonalizowana oferta
Nie ma manipulatora uniwersalnego. Specjaliści z firmy Dalmec Polska, wiodącego producenta manipulatorów przemysłowych na światowym rynku przekonują, że im urządzenie jest lepiej dopasowane pod konkretny typ wykonywanych zadań, specyfikę przestrzeń, założone obciążenia, tym pracuje efektywniej. Poprawia się w ten sposób bezpieczeństwo pracy. Jednym z elementów personalizacji urządzenia może być między innymi wybór odpowiedniego chwytaka dopasowanego przede wszystkim do rodzaju produktu, ale także specyfiki całej linii produkcyjnej.
Dostępne rodzaje chwytaków
Hak – jeden z najprostszych i najczęściej wykorzystywanych chwytaków. Można do niego podwiesić zdecydowaną większość ładunków. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się, jeśli mamy do czynienia ze zróżnicowaną produkcją, która wymaga operowania np. kilkudziesięcioma różnymi elementami. Maksymalny udźwig w tym przypadku to 1,5 tony.
Przyssawka – sprawdza się do przenoszenia produktów z wykorzystaniem techniki podciśnienia (kartonów, worków, blach, paneli, szklanej tafli). Warunek? Nie przepuszczalna dla powietrza, lub słabo przepuszczalna powierzchnia przenoszonego produktu. Najlepiej przyssawka sprawdza się w krótkim cyklu operacyjnym. Maksymalny udźwig to ok. 800-900 kg.
Widły – idealne do naprawdę dużych i ciężkich produktów (nawet 1400 kg), a także lżejszych, ale wielkogabarytowych, nieodpornych na ściskanie. Chwytak jest lekki, dodatkowo może mieć regulowany rozstaw wideł. Ogromnym plusem jest to, że dają one podparcie w 2 lub więcej punktach. Świetnie sprawdza się to przy przenoszeniu różnego rodzaju produktów na paletach czy samych palet
Trzpienie rozprężne – rozwiązanie do każdego produktu, który ma otwory transportowe. Wymienne trzpienie o różnych średnicach sprawiają, że rozwiązanie jest bardzo elastyczne i jeden manipulator może obsługiwać przeróżne produkty. Świetnie sprawdzają się trzpienie w poligrafii, a także w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym czy kosmetycznym. Maksymalny udźwig ok. 1 tony.
Szczęki – służą do przenoszenia detali o skomplikowanych kształtach, najlepiej o dużej odporności na zgniatanie. Świetnie sprawdza się np. do przenoszenia beczek, wypełnionych kartonów, elementów w przemyśle samochodowym. Szczęki mogą być wymienne. Maksymalny udźwig to ok. 1100 kg.
Magnesy – służą do przenoszenia produktów ferromagnetycznych. Konieczne jest tutaj, aby w produkcie znajdowały się obszary stałego namagnesowania. Dzięki temu można przenosić produkty o zróżnicowanych gabarytach i kształtach. Stosuje się różne magnesy, natomiast maksymalny udźwig to ok. 600-700kg.
Szeroka gama chwytaków pozwala dostosować manipulator do potrzeb różnych branż. Warto więc skorzystać z konsultacji z producentem, umówić się na wizję lokalną i wspólnie wybrać jak najlepsze rozwiązanie dopasowane do konkretnej aplikacji. Więcej o chwytakach do manipulatorów dowiesz się stronie DALMEC Polska.