NCBR

[partner] Cel: optymalizacja w intralogistyce

W obliczu gwałtowanie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, przedsiębiorcy napotkają liczne problemy jak brak surowców i komponentów, zamykanie portów czy gwałtownie rosnące koszty paliwa. Sytuacja ta zmusi także zespoły logistyczne do tego, żeby po raz kolejny poprawić operacyjność oraz zoptymalizować procesy w możliwie najkrótszym czasie. Właściwym obszarem na wprowadzenie modyfikacji zdaje się być obszar intralogistyczny, ponieważ dobra wewnętrzna organizacja sprawia, że zmienne warunki rynkowe nie stanowią tak dużego wyzwania.

Tylko w 2021 r. całkowity popyt na powierzchnię logistyczną w Europie wzrósł o 35% rok do roku i był o około 50% wyższy od średniej z pięciu ostatnich lat. Zagregowany wskaźnik pustostanów w Europie spadł poniżej 4%, a spektakularne zmiany na rynku najmu napędzane są cały czas przez e-commerce, którego udział w popycie osiągnął aż 23%. W Polsce istniejące zasoby magazynowe wzrosły aż o 15% rok do roku, osiągając poziom 23,8 miliona m². 

Dane te obrazują, jak ogromnego znaczenia nabierają zaawansowane rozwiązania logistyki wewnętrznej. Jak podkreśla Piotr Szopiński, kierownik działu technicznego ifm electronic: – Na nowoczesne technologie logistyczne coraz częściej stawiają także przedsiębiorstwa produkcyjne, upatrując w nich szansy na zwiększenie wydajności produkcji, obniżenia kosztów produkcji i magazynowania. To takie jednostki, które próbują opanować swoje procesy wewnętrznie.

Automatyzacja i cyfryzacja w służbie intralogistyki

Zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami intralogistycznymi zdecydowanie różni się w zależności od branży. I z jednej strony mamy firmy, które dotknęła pandemia i dla których kluczem do utrzymania pozycji rynkowej jest zastąpienie większych i energochłonnych urządzeń tańszymi i bardziej ekonomicznymi rozwiązaniami. Z drugiej strony mamy całą grupę przedsiębiorstw, które w ostatnim czasie odczuły problem gwałtownego przyrostu zamówień przy coraz mniejszej dostępności rąk do pracy – wyjaśnia Piotr Szopiński.
Niezależnie od motywu optymalizacji, zastąpienie człowieka przez maszynę redukuje liczbę potencjalnych błędów oraz wspiera obsługę procesów. Nowoczesne rozwiązania są w stanie przyspieszyć lokalizację materiałów, towarów czy urządzeń w zakładzie produkcyjnym bądź magazynie. Automatyzacja procesów umożliwia realizację dostaw w ściśle określonym czasie, przekłada się także na ich elastyczność i płynność działania w nagłych sytuacjach. Potrzeba optymalizacji kosztów sprawia, że rośnie zainteresowanie mniejszymi urządzeniami i prostymi do wdrożenia systemami, które są bardziej dostępne i pozwalają zobaczyć efekty w krótkim czasie.

Autonomiczne roboty mobilne – zoptymalizują więcej niż transport

Wśród urządzeń najczęściej wykorzystywanych w intralogistyce są wszelkie rozwiązania z obszaru
RPA wspierające transport. – Nie chodzi tylko o zaawansowane pojazdy (AGV) wykorzystywane w intralogistyce, ale też autonomiczne roboty mobilne (AMR), które nie tylko potrafią transportować przedmioty, mogą również przejmować zadania w wytwarzaniu, montażu i usługach – zaznacza Piotr
Szopiński.

Głównie w przemyśle samochodowym AMR-y pomagają w realizacji stale rosnących wyzwań takich
jak większa liczba modeli i krótsze cykle produkcyjne modeli. Procesy produkcyjne zmieniają się ze
stałych linii produkcyjnych na elastyczne struktury ze swobodnie połączonymi stanowiskami montażowymi. Roboty mobilne tworzą również nowy potencjał w handlu i przemyśle. Mogą czyścić
podłogi, zapamiętywać poziomy składowania lub rozpoznawać niewłaściwe etykiety cenowe.

Vision systems: od selektywnego pomiaru odległości do przemysłowego obrazowania

Nieocenionym wsparciem logistyki wewnętrznej są łatwe w zastosowaniu rozwiązania do przemysłowego przetwarzania obrazu. Odpowiednio skonfigurowany system czujników, uzupełniony o indywidualne oprogramowanie i wsparty odpowiednimi rozwiązaniami sprzętowymi usprawni większość procesów. Dzięki czujnikom możliwe jest wymiarowanie obiektów, zrobotyzowanie podnoszenia i odkładania czy wykrywanie palet.

Przykładowo czujniki 1D idealnie nadadzą się do bezkontaktowego pomiaru odległości lub zadań pozycjonowania w automatyce i pomiarów poziomu. Dodatkowo, wartości odległości mogą być wprost wizualizowane. Czujniki wizyjne 2D wykorzystuje się szeroko do rozpoznawania obiektów: są w stanie sprawdzić, czy kontur, geometria lub pozycja obrotowa obiektu jest zgodna z wstępnie zdefiniowaną specyfikacją. Co więcej, oferują one rozwiązanie rozpoznawania kodu i tekstu. Z kolei czujniki 3D umożliwiają sprawdzanie kompletności oraz wykrywanie obiektów w ruchu w trzech wymiarach. W intralogistyce szczególnego znaczenia nabiera wykrywanie obiektów i osób w strefie niebezpiecznej, co zmniejsza ryzyko kolizji.

Czujniki do maszyn pakujących – wykrywają położenie i optycznie kontrolują jakość

Dzisiejsze maszyny pakujące są tak różne, jak różne są ich zastosowania. Mamy opakowania pierwotne i wtórne, są różnice między produktami stałymi i ciekłymi. Ciężko to wszystko opanować, zwłaszcza przy zróżnicowanej produkcji, bez profesjonalnego wsparcia – podkreśla Piotr Szopiński. Zapytany o to, co wdrożyć w pierwszej kolejności, opisuje bogactwo możliwości i różnorodność czujników, wymieniając m.in. czujniki do obszarów suchych i stref wilgotnych, do wykrywania położenia, objętości i poziomu. Wsparciem są też systemy wizyjne 2D i 3D, które sprawdzają kontury, objętość lub etykiety, a także czytniki kodów 1D/2D i systemy RFID do identyfikacji produktu.

Logistyka z dobrym zapleczem

Przedstawione możliwości wsparcia procesów intralogistycznych to zaledwie ułamek możliwości,
jakie stwarzają proste systemy i czujniki pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zaplanowane i skonfigurowane. Niemniej jednak pokazują, że warto myśleć o takim wsparciu, niezależnie od tego, czy motywem jest redukcja kosztów wewnętrznych, czy też szukanie równowagi między zmieniającym się popytem a stanami magazynowymi. Często proste rozwiązania to najlepsze rozwiązania. Na rewolucję w intralogistyce jeszcze przyjdzie czas, teraz trzeba szukać konkretnych procesów i opcji ich prostego usprawnienia przy pomocy specjalistów.

Materiały partnerskie: IFM Electronic

Data publikacji: 10 stycznia 2023