NCBR

General Motors amerykański producent samochodów, imperium, które pomogło zbudować Detroit Motor City. Od 1908 roku General Motors jest kluczowym motorem siły roboczej, gospodarki i kultury amerykańskiej. W 2008 roku, niegdyś dobrze prosperujący biznes samochodowy zatrzymał się z piskiem opon, aby później narodzić się na nowo. W jaki sposób? 

 

Mary Barra, jest jedną z najbardziej wpływowych i znanych postaci z branży automotive. Znajduje się w czołówce potężnych kobiet biznesu listy Fortune. Pierwsza kobieta na stanowisku dyrektor generalnego producenta samochodów z „Wielkiej Trójki”. Kim właściwie jest i w jaki sposób pomogła przywrócić do żywych amerykańskiego producenta samochodów General Motors? 

 

Do GM dołączyła jako studentka w wieku 18 lat w roku 1980. Ukończyła General Motors Institute w 1985 roku, gdzie uzyskała tytuł Bachelor of Science w dziedzinie elektrotechniki. Następnie uczęszczała do Stanford Graduate School of Business w ramach stypendium GM, otrzymując tytuł Masters in Business Administration w 1990 roku.  

 

Jednak ten artykuł nie dotyczy jej biografii, mimo iż jest ona wartą pochylenia się. Chcemy skupić uwagę na stylu przywódczym, który dla wielu jest wzorem do naśladowania. Styl przywództwa Mary Barry jest inspiracją dla liderów branży w każdym sektorze. 

 

Barra objęła stanowisko dyrektora generalnego General Motors w styczniu 2014 roku. Początki zdecydowanie do łatwych nie należały, jednak teraz można uznać, że to one wykreowały Barrę na postać godną naśladowania. W pierwszym roku objęcia stanowiska dyrektora generalnego General Motors Mary Barra stanęła w obliczu poważnego kryzysu związanego z awariami bezpieczeństwa w starszych pojazdach GM. Jednak kryzys ten tylko ją wzmocnił. Dzięki swoim godnym pochwały umiejętnością rozwiązywania problemów wyprowadziła GM na prostą z nienaruszoną reputacją. 

 

Przyglądając się stylowi przywódczemu Barry na front wysuwa się przede wszystkim szczerość i przejrzystość działań. To one pozwoliły na wyprowadzenie GM z „kryzysu przełącznika”. Barra nie próbowała zamieść skandalu „pod dywan” zamiast tego upewniła się, że nic podobnego nigdy więcej się nie wydarzy. Publicznie zaakceptowała błąd GM, zatrudniła Kennetha Fienberga, specjalistę ds. odszkodowań dla ofiar i wszczęła szczegółowe śledztwo. 

 

Na jej postawę przywódczą z pewnością miał wpływ fakt, że Barra wspinając się po szczeblach kariery w GM, przechodziła przez wszystkie szczeble rozwoju. Rozpoczynając jako stażystka, gdzie jej praca polegała na sprawdzaniu paneli błotników, przez komunikację, zasoby ludzkie, operacje i zarządzanie, aż do stanowiska dyrektora generalnego. 

 

Jej styl przywództwa polega na dawaniu podwładnym i rówieśnikom przestrzeni do wyrażania swoich opinii. Dzięki temu talentowi komunikacyjnemu Barra jest w stanie zainicjować strategię komunikacji, w której komunikacja porusza się w obie strony po drabinie hierarchicznej. Pozwala to na zapobieganiu ryzyka, zanim się zmaterializuje. Zwoływanie spontanicznych spotkań w celu omówienia problemów i niezwłocznego znalezienia rozwiązań, to kolejna ważna umiejętność przywódcza, której należy się nauczyć od Mary Barry. 

 

Kolejnym przykładem jej niezwykłych umiejętności przywódczych jest fakt, iż w ciągu zaledwie czterech lat skierowała General Motors na drogę od ogłoszenia upadłości do odzyskania pozycji jednej z najważniejszych firm motoryzacyjnych w USA. Zrobiła to, żegnając się z przestarzałymi operacjami i nadając priorytet innowacjom. GM zainwestowała miliony w pojazdy elektryczne i samochody autonomiczne, aby firma była rentowna w dzisiejszym, zwinnym świecie. W rezultacie GM pokonał Teslę, wprowadzając niedrogi pojazd elektryczny dalekiego zasięgu. Barra powiedziała niegdyś, że jej „celem” jest uczynienie z GM firmy technologicznej, a nie tylko firmy motoryzacyjnej. 

 

Jednakże, kim byłby lider bez umiejętności, a raczej potrzeby, dbania i troski o innych. To odpowiedzialność wobec ludzi i społeczeństwa staje na piedestale prawdziwego lidera. W raporcie globalnym Equileap na temat równości płci z 2018 r. zauważono, że GM jest jedną z zaledwie dwóch globalnych firm, które zapewniają równość wynagrodzeń w najwyższych, środkowych i najniższych „grupach”, a także ogólnie nie mają zróżnicowania wynagrodzenia ze względu na płeć w całej firmie.  

 

Z pasją pomagania innym i niezwykłą przenikliwością biznesową, dyrektor generalny General Motors jest dla wielu wzorem do naśladowania. Lekcje przywództwa Mary Barry, dla każdego aspirującego lidera powinny być swoistym wzorem, którym warto podążać.  

photo: https://fortune.com/most-powerful-women/2018/mary-barra/