Co to jest PLC (Programmable logic controller)?
Sterownik PLC lub programowalny sterownik logiczny to sterowana cyfrowo maszyna, która została zaprojektowana do monitorowania urządzeń wejściowych i podejmowania decyzji na podstawie dostosowanego programu w celu zapewnienia wyjść do sterowania procesami, tj. Przekaźników lub rozruszników silnika.
Instrukcje te są przechowywane w pamięci wewnętrznej, która odbiera sygnały od użytkownika za pośrednictwem kontrolowanych urządzeń, takich jak czujniki i przełączniki, które są realizowane w precyzyjny sposób. Sterowniki PLC są szeroko stosowane w przemyśle wytwórczym, takim jak linie montażowe, które wymagają wysokiej precyzji, kontroli niezawodności, diagnostyki usterek.
Zalety sterowników PLC
- PLC są bardzo trwałe. Mają solidną konstrukcję, dzięki czemu mogą działać nawet pod wpływem silnych wibracji, ciepła i wysokiej wilgotności. Podłączanie okablowania jest czasami czasochłonne.
- PLC mają wbudowane interfejsy dla wejść i wyjść.
- PLC są łatwe do zaprogramowania, a język programowania jest łatwy do zrozumienia dla operatorów. Jednak rozwiązywanie problemów wymaga wysoko wykwalifikowanych pracowników.
- Szeroka gama aplikacji sterujących i niewielkie rozmiary.
- Niski współczynnik awaryjności
Komponenty PLC
- Moduły wejściowe / wyjściowe
- Zasilanie
- Central Processing Unit CPU
- Urządzenie peryferyjne
- Zasilanie
- Memory
Sposoby wyboru odpowiedniego sterownika PLC
- Określ, czy system jest nowy czy istniejący
System musi być kompatybilny z nowymi komponentami, dlatego ważne jest, aby określić, czy system wymaga instalacji od zera, czy też istnieją już zainstalowane produkty.
- Problem środowiskowy
Pewne warunki środowiskowe mogą wpływać na działanie i działanie sterownika. Jeśli aplikacja wymaga ekstremalnych warunków środowiskowych lub ma określone wymagania w twoim zakładzie, które muszą zostać spełnione, będziesz musiał albo zbadać produkty, aby spełniały te specyfikacje, albo zaprojektować instalację, aby spełniała te wymagania.
- Dodatkowe funkcje
Niektóre procesy wymagają dostosowanych sterowników PLC do swoich aplikacji, takich jak zegar czasu rzeczywistego lub szybki licznik, specjalny moduł lub inne cechy konstrukcyjne. W takich przypadkach kupujący najprawdopodobniej będą musieli skontaktować się bezpośrednio z producentem w celu zamówienia niestandardowego lub odpowiednio zakupią dodatkowe moduły specjalne.
- Liczba i typ wejść / wyjść (Inputs /Outputs)
Aby uzyskać najlepsze i ekonomiczne użytkowanie, ważne jest, aby znać liczbę i typ wejść i wyjść wymaganych w systemie. Konieczne jest ustalenie, jaki typ wyjścia jest wymagany, czy potrzebujesz wyjścia cyfrowego, czy też wyjścia analogowego.
Dlatego istnieje potrzeba wyboru kontrolera, który obsługuje wymagane wejścia / wyjścia i jego wymagania oraz ma moduły obsługujące typy sygnałów.
- Wielkość pamięci sterownika PLC
W pamięci powinno być wystarczająco dużo miejsca, aby zapisać program. Dlatego ważne jest, aby określić rozmiar pamięci wymaganej dla tego procesu.