NCBR

24 marca 2022 r. odbyła się konferencja (R)ewolucja przemysłowa, czyli praktycznie o procesie robotyzacji – pierwsze tego typu wydarzenie w całości poświęcone procesowi robotyzacji w Polsce.

 

W jednym miejscu spotkali się najważniejsi przedstawiciele świata polskiej robotyzacji, aby podzielić się swoją wiedzą na temat istniejącej i dostępnej technologii w obszarze robotyzacji oraz praktycznych sposobów jej wdrożenia. Wydarzenie skierowane było do wszystkich, którzy dostrzegają konieczność robotyzacji swojego zakładu, szukają wskazówek, pomocy lub inspiracji w jaki sposób rozpocząć ten proces. 

 

Cała konferencja odbyła się w formule online i była bezpłatna dla uczestników.  

 

W wydarzeniu wzięło udział 550 uczestników, którzy aktywnie uczestniczyli zarówno w samej konferencji jak i towarzyszących wydarzeniu warsztatach praktycznych. Dopracowane w każdym szczególe wydarzenie dało możliwość posłuchania i wymiany doświadczeń z ekspertami i praktykami cenionymi w branży

 

Premiera Raportu

Podczas konferencji, tuż przed rozpoczęciem paneli, autorzy przedstawili autorski, pierwszy na polskim rynku kompleksowy raport dotyczący stanu robotyzacji polskiego przemysłu, razem z predykcją kierunków rozwoju polskiej robotyzacji i digitalizacji. Przygotowany przez zespół DBR77 oraz partnerów raport przedstawia szerokie spektrum tematów mających wpływ na decyzje firm produkcyjnych w zakresie robotyzacji zarówno dziś jak i w przyszłości. 

W obszarze robotyzacji procesów produkcyjnych obserwujemy przełomowe zmiany wpływające na procesy produkcyjne powstawanie nowych produktów digitalnych oraz nowych modeli biznesowych. 60 lat od instalacji pierwszego robota przemysłowego branża przechodzi obecnie bezprecedensowe zmiany – zaznacza dr Piotr Wiśniewski, CEO Platformy Robotów DBR77.

Nie można również pominąć faktu, że wydarzenia geopolityczne z ostatnich tygodni zmusiły nas do ponownego pochylenia się nad wnioskami płynącymi z jego treści, ponieważ ta sytuacja na pewno będzie miała wpływ na rynek pracy, pracownika oraz na samą robotyzację zakładów – mówi dr Piotr Wiśniewski

 

Więcej o raporcie – TUTAJ

 

Dlaczego ten raport jest tak ważny? Dokument powstał w oparciu o dostępne na rynku dane źródłowe oraz badania własne autorów. Współpraca z ekspertami z różnych środowisk (naukowców, przedsiębiorców, organizacji) dodatkowo pozwoliła na kompleksowe zobrazowanie poruszanych zagadnień.

 

Technologia, Wdrożenie, Edukacja, Business Case

 

Moduły, które przygotowaliśmy dla uczestników

 

Technologia

Podczas modułu „Technologie robotyczne dedykowane dla polskich firm produkcyjnych” rozmawialiśmy o praktycznych aspektach związanych z możliwością robotyzacji polskich zakładów produkcyjnych. Omówiliśmy aplikowane aspekty doboru technologii dla procesów produkcyjnych realizowanych w realiach polskich.  

Moderator – Nina Różańska, Platforma Robotów DBR77

Prelegenci – Janusz Jakiela, KUKA Polska, Jędrzej Kowalczyk – Fanuc Polska, Jacek Królik – VersaBox, Artur Wojewoda, Yaskawa

 

 

Wdrożenie

Moduł „Jak skutecznie przeprowadzić proces robotyzacji stanowiska produkcyjnego” miał na celu poruszenie tematu gwałtownego wzrostu zainteresowania robotyzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych w Polsce po roku 2020. Aby robotyzacja okazała się sukcesem, poza doborem technologii, drugim krytycznym elementem jest sam proces wdrożenia technologii na linie produkcyjne. Omówiliśmy praktyczne aspekty związane z planowaniem i realizacją procesu wdrożenia robotów.

Moderator – Artur Pollak, APA Group

Prelegenci – Marek Falkowski – Elmark Automatyka, Małgorzata Strzelbicka – MST Automation, Dobromiła Włodarska – Robotycy.com, Dawid Furdziak – Comatic, Szymon Kaźmierski, Mplab Prototypes

 

Edukacja

Kluczowym aspektem rozmów o robotyzacji zakładów jest edukacja w tym zakresie, dlatego jednym z modułów była „Edukacja to pierwszy krok do robotyzacji i digitalizacji”. Rozmawiając o edukacji w obszarze robotyzacji najczęściej mówimy o tym, jak uczelnie techniczne przygotowują do zadań związanych z obsługą robotów. Poruszyliśmy zagadnienia związane z przygotowaniem kadry produkcyjnej na różnych poziomach do działań związanych z planowaniem, wdrożeniem i realizacją działań transformacyjnych związanych z przemysłem.

Moderator – dr inż. Jarosław Panasiuk, Wojskowa Akademia Techniczna

Prelegenci – Andrzej Soldaty – Inicjatywa na rzecz Polskiego Przemysłu 4.0, dr hab. inż. Paweł Drapikowski – Politechnika Poznańska, Julian Malaka – Platforma Przemysłu Przyszłości, Tomasz Pilewicz – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

 

Business Case

Wszelkie założenia inwestycyjne oparte są na warunkach ich realizacji, które w rzeczywistości bywają odmienne niż pierwotnie zakładano. W module „Robotyzacja w praktyce – transformacja oczami CEO firmy produkcyjnej” rozmawialiśmy o prawdziwych wyzwaniach organizacyjnych związanych z robotyzacją oczami trzech CEO dużych i znanych jednostek produkcyjnych.

Moderator – dr Piotr Wiśniewski – Platforma Robotów DBR77

Prelegenci – Zbigniew Konieczek – Newag, Edmund Majtyka – Neapco Europe, Marcin Barański – Vox Capital Group

 

Czas na praktykę!

Warsztaty skierowane były zarówno do osób, które w branży stawiają pierwsze kroki, jak i do tych, które swoją wiedzę chciałyby uzupełnić i zadać nurtujące pytania praktykom.

 

Analiza opłacalności w robotyce

Celem warsztatu było uzbrojenie zarówno firm produkcyjnych jak i integratorów w narzędzia związane z oceną efektów zarówno operacyjnych jak i finansowych inwestycji w robotyzacje. Warsztat był podzielony na kilka etapów. Pierwszym był krótki wykład teoretyczny wprowadzający podstawowe narzędzia oceny inwestycyjnej. W drugim kroku przeprowadzona została analiza przypadku. Trzecia cześć to prezentacja narzędzia do dyskusja z uczestnikami warsztatu.

Warsztaty poprowadzili: dr Piotr Wiśniewski – Platforma Robotów DBR77, Marcin Żurawik – DB77 Consulting

 

Robotyzacja i digitalizacja produkcji – ulgi podatkowe

Podczas warsztatu uczestnicy zapoznali się z opisem procesu uzyskania ulgi jak i precyzyjną analizą korzyści opartą na liczbach. Spotkanie rozpoczęło się 15 minutowym wykładem wyprowadzającym w temat możliwości robotyzacji oraz dokładną analizą wymyślonego przykładu, a w części warsztatowej przedstawiono krok po kroku możliwości oferowane przez rynek.

Warsztaty poprowadzili: Paweł Celiński – DB77 Tax&Legal, Jędrzej Kowalczyk – Fanuc Polska, Aneta Kiermasz – DB77 Tax&Legal

 

Modelowanie procesów produkcyjnych w Studiu 3D

Podczas spotkania zaprezentowano możliwości jakie daje Studio 3D DBR77 w szerokiej analizie procesów produkcyjnych oraz ich optymalizacji. Warsztat obejmował takie działania jak prezentacja środowiska, lekcja projektowania oraz przedstawienie krok po kroku sposobu projektu zakładu produkcyjnego.

Warsztaty poprowadzili: Mateusz Kamiński i Dawid Liss z Platformy Robotów DBR77

 

Konkurs

Konferencji towarzyszyła wyjątkowa inicjatywa – konkurs, w którym wyróżniliśmy firmy, które stanowią inspirację w zakresie wdrażania transformacji digitalnej w swoich przedsiębiorstwach oraz odważnie podążają ścieżką innowacji.

Laureatami zostały firmy:

 

INOVATICA AGV– w kategorii: „Najciekawsze wdrożenie robota w przemyśle” za projekt „Adaptacja zwykłego wózka widłowego do standardu AGV”

 

Etisoft Smart Solution – w kategorii: „Projekt, który prezentuje wzrost efektywności i wydajności pracy na stanowisku” za projekt „Wdrożenie systemu intralogistycznego w Lumileds”

 

Wyróżnienia dla uczestników Programu #Top Integrator

Nie zapomnieliśmy również o wyróżnieniach dla najbardziej aktywnych uczestników naszego programu Top Integrator. Dyplomy za zaangażowanie w pracę na Platformie Robotów DBR77, ilość składanych rozwiązań oraz ich najwyższą jakość otrzymały firmy:

PDC Automatyka

Sigma Robotics

 

Patroni wydarzenia

 

MerytoryczniDB77 Consulting, DB77 Tax&Legal

 

Branżowi – Platforma Przemysłu Przyszłości, Forum Automatyki i Robotyki Polskiej, Gdański Park Naukowo-Technologiczny, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polska Izba Konstrukcji Stalowych, Izba Przemysłowo – Handlowa w Toruniu, Silesia Automotive, Związek Banków Polskich

 

Medialni – Plastech, Plast Echo, dlaProdukcji.pl, Stal metale nowe technologie, Utrzymanie ruchu