Case study: Plan rozbudowy zakładu

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem, który pokazuje, jak można wesprzeć proces decyzyjny w zakresie rozbudowy zakładu produkcyjnego przy wykorzystaniu bliźniaka cyfrowego. W związku z tym, wracamy do dalszych kroków współpracy z firmą produkującą lampy.

Opis przypadku

Zakład produkujący lampy dla samochodów osobowych mieści się na południu Polski i zatrudnia 270 osób na dwie zmiany produkcyjne. Przede wszystkim w ramach zakładu dzieją się takie procesy jak: wtrysk, malowanie, galwanizernia, montaż, oklejanie, kontrola jakości i pakowanie. Ponadto dodajmy, że zakład mieści się w budynku o wielkości 28 tys. m2 i posiada magazyn o wielkości 12 tys. m2. 

Opis zadania – plan rozbudowy zakładu

Do istniejącego zakładu dobudowana została hala produkcyjna. W związku z tym w planie rozbudowy zakładu należało przewidzieć szereg kroków relokacji maszyn oraz rozbudowy mocy produkcyjnych. Zadaniem, jakie zostało postawione przed bliźniakiem cyfrowym, było zaplanowanie działań związanych ze stopniową relokacją i rozlokowaniem maszyn tak, aby produkcja była realizowana bez przeszkód. Ponadto, dodatkowym wymogiem była analiza pojemności magazynów międzyprocesowych oraz ciągłości dostaw intralogistycznych. 

Zrealizowane prace

1. Budowa Bliźniaka Cyfrowego:

  • Uzupełnienie bliźniaka cyfrowego o nowo wybudowany obszar. 
  • Utworzenie przepływów materiałowych wraz z odpowiednimi czasami technologicznymi poszczególnych zadań. 
  • Animacje procesów celem wybrania kolejności realizacji. 

2. Analiza wariantów relokacji:

  • Analiza produkcji i przepływu materiałowego dla każdej z opcji. 
  • Uzupełnienie zależności i wybranie kolejnego procesu do relokacji. 
  • Uruchomienie nowego obszaru w trybie animacji i weryfikacja założeń. 

Wyniki i wnioski – plan rozbudowy zakładu

Wyznaczony został plan rozbudowy zakładu w sposób zapewniający utrzymanie produkcji na zakładanym poziomie. Głównym wyzwaniem w opracowaniu planu było wyznaczenie miejsca oraz rozmiaru przestrzeni magazynowych pomiędzy procesami produkcyjnymi. Symulacja wykazała, że główną przyczyną straty w produkcji były wydłużone ścieżki transportowe.

Korzyści dla firmy

Dzięki przeprowadzonym symulacjom, firma wypracowała optymalny plan sekwencji relokacji maszyn z uwzględnieniem zrównoleglenia procesów. Warto zaznaczyć, że w wyniku analizy zmieniony został także finalny układ maszyn w porównaniu do tego, jaki zakładano na początku analizy. 

Dlaczego Bliźniak Cyfrowy jest optymalnym rozwiązaniem?

1. Niezwykle szybkie prototypowanie wariantów

Dzięki technologii bliźniaka cyfrowego DBR77 możliwe jest szybkie tworzenie i testowanie różnych wariantów projektów, co pozwala na sprawne wprowadzanie poprawek i usprawnień. To przyspiesza proces decyzyjny i minimalizuje czas potrzebny na opracowanie optymalnego rozwiązania. 

2. Analiza liczbowa efektywności każdej maszyny oddzielnie

Bliźniak cyfrowy umożliwia szczegółową analizę wydajności każdej maszyny w systemie. Dzięki temu można dokładnie ocenić, jak relokacja danego procesu wpływa na cały ekosystem produkcyjny i tak dobierać kolejność przenoszenia maszyn, żeby utrzymywać założone cele wydajności. 

3. Analiza finalnego projektu linii przez zarząd w VR

Zarząd może przeglądać i oceniać finalny projekt linii produkcyjnej w wirtualnej rzeczywistości. Umożliwia to bardziej immersyjne i realistyczne zrozumienie układu oraz identyfikację potencjalnych problemów przed wdrożeniem zmian, co zwiększa pewność decyzji.  

PODSUMOWANIE

Do istniejącego zakładu została dobudowana hala produkcyjna, co wymagało przemyślenia relokacji maszyn oraz rozbudowy mocy produkcyjnych. Kluczowym zadaniem dla bliźniaka cyfrowego było zaplanowanie działań związanych ze stopniową relokacją i rozmieszczeniem maszyn, aby produkcja przebiegała bez zakłóceń. Zastosowanie Bliźniaka Cyfrowego umożliwiło znaczne skrócenie czasu weryfikacji założeń biznesowych oraz wskazanie optymalnej kolejności prac. Dodatkowo, żeby łatwiej zrozumieć i zobrazować cały proces, animacje zostały udostępnione w goglach VR, co pozwoliło na szybszą decyzję zarządu o kolejności przenoszonych procesów.

Zobacz też film o Bliźniaku Cyfrowym z konferencji DBR77 „(R)ewolucja Przemysłowa”:

Data publikacji: 15 lipca 2024