NCBR

Od drugiego pilota, przez testera, po inspektora, roboty współpracujące wnoszą bardzo potrzebną automatyzację do przemysłu lotniczego. Zwiększona współpraca i współpraca między ludźmi a robotami usprawnia budowę, testowanie i konserwację samolotów, ponieważ przemysł lotniczy przyjmuje Przemysł 4.0 i automatyzuje obsługę samolotów.

Wykorzystanie robota w budowie samolotów 

Producenci samolotów dodali automatyzację do wielu obszarów, ale wiele procesów nadal odbywa się ręcznie. Dodawanie robotów współpracujących do przemysłu lotniczego jest bardziej złożone niż w innych branżach. Wiele elementów lotniczych jest wykonywanych na zamówienie w mniejszych ilościach, a samoloty wymagają pracy pod różnymi kątami przy różnych grubościach i średnicach materiałów. 

Niektórzy producenci testują egzoszkielety, aby pomóc ludziom w wymagającej fizycznie pracy. Systemy te mogą pomóc pracownikom w przenoszeniu i podnoszeniu ciężkich ładunków lub wykonywaniu prac obciążających, tj. nitowanie. Pewne nitowanie jest już wykonywane przez roboty współpracujące, ale w miejscach, do których nie mogą dotrzeć, wykwalifikowani pracownicy w egzoszkieletach mogą wypełnić lukę. 

Roboty są również wykorzystywane do testowania systemów lotniczych. Robot, który może wykonywać testy panelu sterowania w kokpicie, jest w stanie zredukować jedną do dwóch godzin ludzkiej pracy. Robot sprawdza przełączniki, światła i jasność wyświetlaczy LED samolotu. Skutkuje to ogromnymi oszczędnościami dla przemysłu lotniczego, ponieważ panele pozbawione wad zabierają czas pracownikom, którzy mogą poświęcać swój czas na pracę nad rzeczywistym problemem. 

Roboty współpracujące pracujące jako co-piloty

Współpracujące ramię robota UR3 jest w trakcie testów, które ma być używane przez Boeinga jako robotyczny drugi pilot. Stworzenie przenośnego i rozszerzalnego zestawu narzędzi sprzętowych i programowych zwiększy poziom automatyzacji samolotów i zmniejszy wymagania dotyczące załogi. 

Ramię robota to tylko jedna część systemu automatyzacji kokpitu. System obejmuje czujniki, tablet używany jako interfejs użytkownika oraz oprogramowanie do kontroli lotu i misji. Robot współpracujący umożliwia interakcję systemu z elementami sterującymi w kokpicie zaprojektowanymi dla ludzi. Celem zautomatyzowanego systemu kokpitu jest utrzymanie maksymalnej wydajności pilotów, co skutkuje poprawą wydajności w przemyśle lotniczym. 

Główną zaletą systemu automatyzacji kokpitu jest możliwość szybkiego szkolenia na nowym samolocie. System może zdobyć rozległą wiedzę o dynamice lotu, procedurach lotniczych i ogólnej wiedzy lotniczej w mniej niż miesiąc. I może to zrobić za pomocą widzenia maszynowego, wizualnie zbierając informacje bez konieczności dostępu do awioniki samolotu.

źródło zdjęcia: https://www.oneaire.eu