NCBR

7 zastosowań robotycznych w przemyśle meblarskim

Czy robotyka ma zastosowanie w przemyśle meblarskim? Od lat automatyzacja jest dostępna jedynie dla nielicznych firm z branży meblarskiej. Tylko ci więksi producenci, którzy produkują wiele identycznych przedmiotów, byli w stanie ekonomicznie uzasadnić koszt automatyzacji. Mniejsi producenci w dużej mierze utknęli w procesach manualnych.

Na szczęście pojawia się coraz więcej możliwości dla producentów mebli z sektora MŚP, którzy chcą rozszerzyć swoją działalność o automatyzację.

Roboty stanowią bardziej elastyczną alternatywę dla konwencjonalnej automatyzacji. Można je wykorzystać do szeregu różnych zadań, nadają się nawet do zadań, które zgodnie z tradycją dotychczas wymagały pracy rzemieślników.

Roboty mogą pomóc ożywić przemysł meblarski

Oczywiście celem dodawania robotów do procesu produkcji mebli nie jest usuwanie pracowników. Roboty nigdy całkowicie nie wyeliminują ludzkiego dotyku i estetyki. To, co zapewniają, to sposób na zmaksymalizowanie umiejętności i czasu ludzi w zespole.

Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdyż w ciągu ostatnich kilku lat branża meblarska wyjątkowo mocno odczuła braki w kwalifikacjach. Teraz jest trudniej niż kiedykolwiek znaleźć wykwalifikowanych rzemieślników do wszystkich prac, które są potrzebne w rozwijającej się firmie meblarskiej.

Roboty stanowią alternatywę dla przenoszenia biznesu do krajów z tańszą siłą roboczą i innych form automatyzacji. Pozwalają również na skalowanie operacji bez uszczerbku na jakości.

7 zastosowań robotycznych w przemyśle meblarskim, na które warto zwrócić uwagę

Oto kilka ciekawych rozwiązań dla producentów mebli, którzy chcą zrobotyzować swoją produkcję. 

  1. Frezowanie drewna

Frezowanie to podstawowe zadanie dla wielu producentów mebli, niezależnie od tego, czy wycina płaskie kształty do późniejszego montażu, czy rzeźbi detale 3D w blokach materiału.

Frezowanie zrobotyzowane oferuje ogromną elastyczność w porównaniu z innymi formami automatyzacji frezowania. Są większe niż maszyny CNC, więc nie są ograniczone rozmiarem obrabianego przedmiotu.

  1. Kontrola produktu

Kontrola jest często ostatnim etapem procesu produkcyjnego. Ten krok następuje przed zapakowaniem i wysyłką produktów meblowych. Dobre procesy kontroli mogą pomóc w ograniczeniu przeróbek i wycofań . Dzięki temu jakość produktów wzrasta, w wraz z nią wizerunek marki producenta.

Roboty można integrować z systemami wizyjnymi, ultrasonografami i innymi czujnikami usprawniając w ten sposób etap kontroli mebli.

  1. Szlifowanie i przygotowanie powierzchni

Szlifowanie i inne formy przygotowania powierzchni mebli to zadania niezwykle pracochłonne. Podczas długiej zmiany efekt ręcznego szlifowania może pozostawiać wiele do życzenia, prowadząc do obniżenia jakości wyrobu końcowego.

Ogromną zaletą stosowania robotów do szlifowania jest jednorodność wykończenia powierzchni. Po prawidłowym zaprogramowaniu ścieżki robota będzie on przesuwał ścierniwo po powierzchni materiału za każdym razem w ten sam sposób.

  1. Malowanie i powlekanie

Wadą malowania ręcznego często jest nierównomierne rozłożenie farby na powierzchni. Jeśli pracownik choć na chwilę zwolni podczas wykonywania ruchu malarskiego, zużyje więcej farby niż to konieczne co prowadzi do marnotrawstwa zasobów i obniża jakość wykończenia.

Roboty malarskie to jedna z opcji poprawy efektywności malowania mebli. Istnieje kilka różnych modeli robotów specjalnie zaprojektowanych do malowania.

  1. Obróbka dużych produktów

Ogromną zaletą stosowania robotów do produkcji mebli jest ich duża przestrzeń robocza. Możesz zwiększyć rozmiar prawie każdego obszaru roboczego robota,  dodając osie zewnętrzne. Jest to bardzo przydatne podczas pracy z dużymi produktami meblowymi i pozwala zminimalizować liczbę etapów produkcyjnych w porównaniu z innymi formami automatyzacji.

Obróbka zrobotyzowana może być wykorzystywana nawet do tworzenia rzeźb naturalnej wielkości. To pozwala na więcej możliwości w zakresie projektowania mebli i dodatków, które można produkować.

  1. Personalizacja grawerowania

Wiele produktów meblowych oferuje pewien stopień personalizacji. Niezależnie od tego, czy są opracowane dla użytkownika końcowego, czy dla różnych dostawców. Popularnym dodatkiem są również grawerowane logo.

Roboty potrafią wykonywać różnorodne grawerunki, wklęsłe nadruki i inne form personalizacji. Robotyczne możliwości personalizacji można obejrzeć TUTAJ

  1. Paletyzacja do wysyłki

Prawdopodobnie masz wiele innych zadań, które nie zwiększają bezpośrednio wartości produktów meblowych, ale są niezbędne do przygotowania ich do wysyłki. Jednym z takich zadań jest załadunek zapakowanych produktów na palety.

W wielu branżach stosuje się już zrobotyzowane paletyzowanie odciążając w ten sposób fizycznie wymagającą pracę ludzi.

Bez względu na to, jaki proces zdecydujesz się zrobotyzować, chętnie pomożemy Ci w jego zaplanowaniu. Umów się na spotkanie DEMO z naszym inżynierem.

Źródło: https://robodk.com/blog/7-robotic-applications-for-furniture-industry/ 

Data publikacji: 21 października 2021